Bol raz jeden chlapec, ktorý sa volal Nils Holgersson

  • Kultúra a spoločnosť / Knihy
  • 22. novembra 2020, 11:00

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

(Autor: Martinus)

Bol raz jeden chlapec, ktorý sa volal Nils Holgersson a žil na malom sedliackom dvore na juhu Švédska. Vlasy mal žlté ako ľan a bol štíhly ako prútik. Žiaľ, bol to nezbedník, čo každému len zle robil. Jeho najobľúbenejšou činnosťou bol spánok, jedlo a stváranie lapajstiev,“ takto sa začína prerozprávanie dobrodružného príbehu o Nilsovi Holgerssonovi a jeho zázračnej ceste s divými husami.

Autorka príbehu Selma Lagerlöfová, nositeľka Nobelovej ceny za literatúru, vynikajúca švédska spisovateľka, bola pôvodne učiteľkou. Na objednávku pre potreby švédskych škôl napísala tento nenapodobiteľný príbeh ako netradičnú učebnicu vlastivedy. Autorka neobišla ani kúsok švédskej krajiny, ponúka poznatky o priemysle, zemepise, prírode, histórii, tradíciách, zvykoch a povestiach. Autorkou ilustrácií je Anna Suessová.

Ivana Papcunová

6 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 7. marca. V tento deň sa v Leopoldove v roku 1922 narodil a 29.3. 2004 v Piešťanoch…
  • 07.03.2021, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 7. marca 2021
Meniny má Tomáš, zajtra Alan, Alana