Kaštieľ spájaný s Beethovenom sa dočká obnovy za 1,9 milióna eur

  • Kultúra a spoločnosť / Spravodajstvo
  • 17. novembra 2020, 09:00

Kaštieľ v Dolnej Krupej by sa po rokoch príprav mal konečne dočkať rekonštrukcie. Ministerstvo kultúry v opakovanom verejnom obstarávaní vybralo stavebnú firmu, ktorá má historický objekt obnoviť za takmer 1,9 milióna eur.

Kaštieľ je už viac ako dvesto rokov spájaný s menom hudobného génia. (Autor: OO CR Región Trnava)

O zákazku sa v elektronickej aukcii uchádzalo osem firiem. Obnova kaštieľa má byť financovaná z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom slovensko-rakúskeho projektu. Kaštieľ v Dolnej Krupej, pri ktorom je aj hodnotný park, je v správe Slovenského národného múzea (SNM) – Hudobného múzea.

Rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky má zastaviť vlhnutie v suteréne, súčasťou prác bude aj obnova podláh a všetkých inžinierskych sietí. Vynovené budú i všetky fasády, z ktorých je potrebné odstrániť nevhodnú omietku. „Hlavným cieľom je zabezpečiť pohodlnú, bezporuchovú prevádzku objektu s prinavrátením určitého umelecko-historického výrazu,“ píše sa v zadaní pre verejné obstarávanie.

Pôvodné obstarávanie na zhotoviteľa vyhlásilo ešte pred dvomi rokmi SNM. Vtedy bola predpokladaná hodnota zákazky vyčíslená na približne dva milióny eur, predložené ponuky dvoch stavebných firiem boli približne o 400-tisíc eur vyššie. Rozdiel nemal kto prefinancovať, verejné obstarávanie sa tak skončilo bez výberu zhotoviteľa. Podľa vysvetlenia riaditeľky SNM – Hudobného múzea Edity Bugalovej bola projektová dokumentácia pripravovaná ešte v roku 2016, v roku 2018 už boli ceny stavebných prác na trhu vyššie.

Dom v areáli kaštieľa, v ktorom mal počas svojho pôsobenia v Dolnej Krupej žiť a tvoriť Ludwig van Beethoven.

Kaštieľ a Ludwig van Beethoven

Kaštieľ v Dolnej Krupej je už viac ako dvesto rokov spájaný s menom hudobného génia Ludwiga van Beethovena, ktorý tam mal v rokoch 1800-1806 viackrát navštíviť majiteľov krupského panstva Brunsvikovcov. Legenda hovorí, že práve tu má pôvod aj jeho slávna Sonáta mesačného svitu. V areáli sa na počesť Beethovena nachádza pamätný dom.

Kaštieľ z rokov 1793-95 stojí na mieste staršieho, zrejme z prvej polovice 18. storočia. Pre rodinu Brunsvikovcov ho postavil viedenský staviteľ Hausmann, v roku 1820 ho antickými prvkami upravil A. P. Riegel. Ku kaštieľu patrí aj rozsiahly anglický park z prvej tretiny 19. storočia od belgického architekta H. Nebbiena.

V kaštieli žila aj grófka Mária Henrieta Choteková (1863-1946), ktorá tu vytvorila známe rozárium. Chotekovci patrili k starobylej českej šľachte. Najznámejším členom rodu bola Žofia Choteková, neskoršia vojvodkyňa z Hohenbergu a manželka následníka trónu habsburskej monarchie – Františka Ferdinanda d´Este. Práve ich vražda v Sarajeve v júni 1914 bola zámienkou na vypuknutie prvej svetovej vojny.

Kaštieľ je významnou pamiatkou klasicistického stavebného slohu.

99 Shares

Najnovšie správy

Žiaci tanečného súboru Austedis pod vedením učiteľky Miriam Šupenovej zo Základnej umeleckej školy v Piešťanoch predviedli svoje tanečné schopnosti v…
  • 26.03.2023, 00:01
  • Mladí dnes / Piešťany
Dnes je nedeľa 26. marca. Tento deň je Svetovým dňom epilepsie. Meniny má Emanuel.
  • 25.03.2023, 22:07
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 26. marca 2023
Meniny má Emanuel, zajtra Alena