Po parkoch behali pávy, na Eve pišťali dievčatá

  • Kultúra a spoločnosť / História / Piešťany / Spravodajstvo
  • 7. novembra 2020, 10:00
  • Autor:vd

Kúpele Piešťany vydali pred viac než šesťdesiatimi rokmi brožúru s veľkosťou asi dvadsať krát dvadsať centimetrov. Dvanásť husto popísaných strán dopĺňali dobové aj historické fotografie. Po parkoch vtedy pobehovali pávy a pýšili sa honosnými chvostmi, na brehu už neexistujúceho jazierka v kúpeľoch sa na lavičkách v tieni stromov túlili milenci, v obore pobehovali jelene a deti tak ako dnes obdivovali jazierka s rybičkami a rastlinou, vyskytujúcou sa jedine v piešťanskom bahne – charou pistiensis.

O piešťanskej flóre prednášali v Ženeve

O tunajšej flóre prednášali profesori v Ženeve. Nadchýnali sa vzácnymi lesnými orchideami, v Piešťanoch objavené Gustávom Kellerom zo švajčiarskeho Aarau. Sotva o tom tušili golfisti, triafajúci presne do jamiek na tunajšom ihrisku, či chlapci, skáčuci hlavičky do bazénov Evy a pištiace dievčatá.

Brožúra obsahuje v kocke všetky potrebné informácie o liečbe, kúpeľných zariadeniach, spoločenskom, kultúrnom i športovom živote v Piešťanoch a jeho okolí. Predstavuje i históriu a súčasnosť vtedajších kúpeľov. Láka do prírody, na výlety do vzdialenejšieho aj blízkeho okolia, pozýva chorých na promenády či prechádzky, upozorňuje na národopisné poznatky. Okrem zoznamu liečebných procedúr a chorôb obsahuje i podrobný chemický rozbor vody či pozvánky do ďalších kúpeľných lokalít Slovenska. Vyšla v čase, keď Piešťany mali len 15-tisíc obyvateľov.

V amfiteátri festivaly, na Eve hlava na hlave

V Piešťanoch v tom čase perfektne fungovala Eva, spoločenský život sa sústreďoval v Grand hoteli Royal či Thermii Palace, ľudia prichádzali do Hudobného pavilónu pred Kúpeľným salónom (Kursalonom). Poriadali sa čaje o piatej, zábavné večery aj tancovačky s „pretekmi“. Blízky Hudobný štadión (amfiteáter) s kapacitou dvetisíc sedadiel poskytoval pôdu pre letné festivaly. Nechýbalo kino či divadelné predstavenia.

Brožúra pozýva ľudí aj na celoročné kúpanie: „Z Kolonádového mosta vidno veľkú budovu blízko Váhu, ktorá svojou bielou farbou prívetivo odráža sa od sýtej zelene stromov. Je to termálne kúpalište Eva, vystavené v modernom slohu na poloostrove, oddelenom od Kúpeľného ostrova vedľajším ramenom mohutného Váhu. Dva veľké bazény – jeden vo voľnej prírode o veľkosti 50×18 metrov a druhý v budove (25×13,6), napĺňajú sa automaticky liečivou termálnou a prírodnou vodou. Teplota vody sa prispôsobuje každému ročnému obdobiu. Kúpalište je vybavené všetkým pohodlím, kabínami, sprchami, telocvičným náradím. Po bokoch bazéna je jemný biely piesok z blízkeho Váhu. Sú tu trávnikové terasy na ležanie, slnečné kúpele zastupujú v Piešťanoch morskú pláž. Všade je plno miesta i pri najväčšej návšteve, ktorá neklesá ani v neskorých jesenných dňoch. Poskytuje sa tu pri odbornom vedení športovať a konať gymnastiku, a preto okrem cudzích návštevníkov nájdeme tu najmä miestnu mládež, ktorá tu cvičí a závodí v modernom športovom súperstve. Hostia, ktorí spoznali všetky spôsoby liečenia a absolvovali gymnastiku podľa Zanderovho systému, prichádzajú sem radi, lebo tu vládne veselosť a radosť zo zdravia a na chorobu sa zabúda ako na niečo neskutočného. Pre deti je zriadený detský bazén a okolo neho ihrisko s pieskom umelo ohriatym. Reštaurácia, kaviarenská terasa a reprodukovaná hudba spríjemňuje pobyt.“

Chudí stlstli, tuční schudli

Do Piešťan pozývajú doboví agitátori nielen reumatikov, ale aj pacientov s druhou najvážnejšou diagnózou, liečenou v kúpeľoch – neuralgiou. Nezabúdajú na pacientov s dnou, ochoreniami po úrazoch, s plochými nohami, trombózou či slabými nervami. „Ľudia slabých nervov tu nájdu pokoj, pretože síru obsahujúca voda má blahodarný vplyv, osviežuje, čistí pokožku, a tak umožňuje telu správne dýchať. Osoby trpiace tučnosťou môžu tu nadobudnúť normálnu váhu, ak sa zúčastnia na gymnastických cvičeniach, v plávaní, v hrách, keď pritom zachovajú primeranú diétu s piešťanskou pitnou vodou.“

Osobitná kapitola je venovaná fyzikálnym a chemickým vlastnostiam bahna. „Piešťanské bahno je maslovitá hmota tmavočiernej farby. Vychádza už po stáročiach v hojnom a nevyčerpateľnom množstve z tajomného lona zeme spolu s termálnou vodou takmer 70 stupňov Celzia teplou. Pre svoj sopečný vznik a vysokú prírodnú teplotu je sterilné a premiešané sírovou vodou. Vôbec ho netreba umelo pripravovať, a tak ako prichádza zo zeme, je hotové na používanie. Pre zvláštne fyzikálne vlastnosti dobre sa hodí na zábaly a obklady, lebo bahno úplne prilieha na pokožku. Vysoká teplota, relatívne zlá vodivosť a neobyčajná plastičnosť bahna je zárukou, že medzi pokožkou a vrstvou bahna sa nemôže vytvoriť vzduchový priestor. To zaručuje rovnomerné zahriatie pokožkového tkaniva i hlbšie ležiacej časti tela. Pri liečení má tiež veľký význam tlak vlastnej váhy, ktorým pôsobí bahno na telo.“

Živé bahno plné síry a mikroorganizmov lieči

Najdôležitejšou chemickou vlastnosťou piešťanského bahna je značný obsah síry v elementárnej forme. Je chemicky viazaná a pôsobí liečivo. Do tela a ďalej do buniek sa dostáva z termálnej vody i samého bahna. „Síra, ktorá sa vyskytuje v bahne, nie je v štádiu pokoja, neprestajne sa pretvoruje a obnovuje pod vplyvom zvláštnej bakteriálnej sírovej flóry. Preto piešťanské bahno nie je hmotou mŕtvou, ale živou. Oživujú ju blahodarné organizmy. Skutočnosť, že pod jej vplyvom nastávajú v tele prenikavé zmeny, hlavne v telesných šťavách a bunkách, znamená zvýšenie životnej sily, čo je dôležitým predpokladom na dosiahnutie zdravia.“

Okrem podrobnejších popisov zázračných účinkov kúpeľov na ľudský organizmus sa autori propagačného materiálu Československých štátnych kúpeľov a žriedel na Slovensku zaoberali aj doplnkovou liečbou. Pozývali ľudí do Zanderovho ústavu v Irminých kúpeľoch na vodnú liečbu, zdôrazňovali význam vyplachovania „tlstého čreva“ podľa Dr. Broschom popísaného „subaktálneho“ črevného kúpeľa. No objasňovali aj účinky elektroliečby a inhalácie minerálnou vodou a pitnú liečbu termálnou vodou. „Pitná liečba má nahradiť šťavy, stratené veľkým potením. Podporuje odstraňovanie škodlivých produktov výmeny látok. Obsahuje hojne kyseliny metakremičitej, je zdravá, úplne bez baktérií, pôsobí priaznivo na moč a zvyšuje chuť na jedlo.“

Ak si náhodný čitateľ brožovaného sprievodcu kúpeľmi prelistuje a začíta sa do jej obsahu, nadobudne presvedčenie, že pobyt v Piešťanoch sa rovná raju na zemi.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 27. apríla. Tento deň je Svetovým dňom grafiky. Meniny má Jaroslav.
  • 27.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 26. apríla. Tento deň je Svetovým dňom dierkovej fotografie a Svetovým dňom duševného vlastníctva. Meniny má Jaroslava.
  • 26.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Piatok 26. apríla 2024 sa zapíše ako deň s viacerými dopravnými nehodami v takmer identickom čase. Okrem klasických piatkových kolón sa medzi…
  • 26.04.2024, 17:10
  • Piešťanský týždeň / Spravodajstvo
sobota, 27. apríla 2024
Meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav