Slovenská pošta vyzýva klientov na ostražitosť pri podvodných mailoch

  • Spravodajstvo
  • 28. septembra 2020, 14:30

Klienti Slovenskej pošty môžu rozoznať podvodné maily podľa viacerých faktorov. V prvom rade platí, že Slovenská pošta nikdy nepýta prostredníctvom e-mailov od ľudí peniaze.

Foto: am

Slovenská pošta vyzýva svojich klientov na ostražitosť pri podvodných mailoch a aby na ne vôbec nereagovali. Občania Slovenska totiž aj v týchto dňoch dostávajú podvodné maily. To napriek tomu, že Slovenská pošta ich zaznamenala už pred dvoma týždňami a okamžite o tom informovala verejnosť aj médiá prostredníctvom všetkých dostupných informačných kanálov. Na podvodné maily upozorňovala aj polícia na svojej facebookovej stránke. Slovenská pošta vec už postúpila orgánom činným v trestnom konaní.

Slovenská pošta upozorňuje na nebezpečné maily verejnosť aj na webovej stránke www.posta.sk. Ako informovala agentúru SITA špecialistka komunikácie Slovenskej pošty Iveta Dorčáková, návštevníci webovej stránky cez banner upozorňujúci na falošné maily sa prekliknú na podstránku, kde sú uvedené všetky potrebné informácie, ako rozlíšiť, že ide o podvodný mail. Na stránke sú aj ukážky, ako môžu takéto falošne maily vyzerať. Dôležitá je podľa Slovenskej pošty ostražitosť adresátov, ktorí dostanú takéto podvodné e-maily, aby na ne nereagovali.

Že ide o podvod, môžu klienti rozoznať podľa viacerých faktorov. Slovenská pošta napríklad nikdy nepýta prostredníctvom e-mailov peniaze. Za zásielku zaplatí klient buď pri objednávaní tovaru, teda priamo e-shopu, alebo na dobierku, teda pri prevzatí zásielky, a to hotovosťou alebo kartou. Adresát zaplatí za zásielku kuriérovi, pri priehradke na pobočke alebo v BalíkoBOXe. Slovenská pošta uvádza vo svojich e-mailoch ako trackovacie číslo podacie číslo zásielky, ktoré pozostáva z prefixu (2 písmena), 9 čísel a sufixu (2 písmená na konci, ktoré označujú kód krajiny).

„V prípade, ak adresát dostane mail, odporúčame vždy kontrolovať aj odosielaciu adresu a aby na podozrivé e-maily nereagoval, obzvlášť, ak od neho žiadajú peniaze. V prípade, že klienti na tieto podvodné maily už zareagovali a uhradili požadovanú sumu, čím im bola spôsobená škoda, odporúčame im obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní,“ dodáva Iveta Dorčáková.

SITA

99 Shares

Najnovšie správy

Vodiči môžu jazdiť po dvoch zmodernizovaných úsekoch ciest s celkovou dĺžkou 8,5 kilometra. Kraj má v tomto roku na rekonštrukcie…
  • 21.10.2020, 16:06
  • Piešťanský týždeň / Kraj / Spravodajstvo
Dnes je štvrtok 22. októbra. Tento deň je Medzinárodným dňom porozumenia koktavosti a Svetovým dňom misií. Meniny má Sergej.
  • 22.10.2020, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 22. októbra 2020
Meniny má Uršuľa, zajtra Sergej