Cyklistické preteky Okolo Slovenska budú opäť prechádzať cez Piešťany a región

Už o niekoľko dní vypukne na Slovensku najväčší cyklistický sviatok. O cenné body a dresy sa cyklisti vydajú na naše cesty od 16.-19.9.2020. Svoju púť odštartujú v Žiline a cez Banskú Bystricu, Žiar nad Hronom a Topoľčianky ukončia v Skalici. Účasť potvrdili všetky avizované svetové celky, takže fanúšikovia cyklistiky sa i tento rok môžu tešiť z kvalitného cyklistického zážitku.

Zjazd z Havrana si cyklisti absolvovali v minulosti už viackrát. © FB Okolo Slovenska

Nadšencov a fanúšikov cyklistiky z Piešťan a okolia bude zaujímať najmä posledná, štvrtá etapa pretekov, ktorá sa pôjde v sobotu 19. Septembra. Pretekári počas nej zabojujú o vrchársku prémiu na kopci Havran a o rýchlostnú prémiu zabojujú šprintéri vo Vrbovom.

Z pôvodne avizovaných WT celkov ani jeden neodriekol príchod na Slovensko, hoci túto jeseň logisticky oveľa ťažšie pokrývajú podujatia. Celá sezóna je zhustená do 3 mesiacov a cestovanie a znova sťažuje svetová pandémia. Pri rozhodovaní o ich účasti zavážili i výsledky rankingu „Procyclingstats.com.“ Podľa neho sú preteky Okolo Slovenska 4. najlepším etapovým podujatím kategórie UCI 2.1 na svete. I preto ani jeden z pôvodne avizovaných celkov najvyššej ligy nezmenil rozhodnutie v prípade svojej účasti na nich.

Aj keď pre kolíziu s termínom tohtoročného Tour de France musia slovenskí fanúšikovia oželieť účasť Petra Sagana a spomínaných víťazov minulého ročníka, i tentokrát sa na slovenských cestách predstavia jazdci svetovej kvality. Organizátori posilnení o silného generálneho partnera Niké – Prvá slovenská stávková spoločnosť, pripravili trať v celkovej dĺžke 672,5 kilometra cez 125 miest a obcí, počas ktorej sa cyklisti potrápia s 20 vrchárskymi a 10 rýchlostnými prémiami.

Podľa predbežnej štartovnej listiny by pri obhajobe žltého dresu nemal chýbať jeho minuloročný víťaz, Yves Lampaert z Deceuninck – Quick-Step. Belgičan okrem neho získal minulý rok i 3.miesto na Paris Roubaix, či druhé miesto na tohto sezónnej belgickej klasike Omploop Het Nieuwsblad Elite. Spolu s ním sa predstaví i novozélanský majster Shane Archbold či najvyššie postavený cyklista v rebríčkoch Francúz Florian Senechal.

V zostave Bora-Hansgrohe príde Martin Laas, ktorý v minulosti viackrát vybojoval pódium v Kórei, Japonsku, Oscar Gatto či Jay McCarthy, ktorý získal viaceré miesta v top 5 celkového poradia napr. Santos Tour Down Under. A samozrejme na domácej pôde nebudú chýbať aktuálny majster SR Juraj Sagan ani Erik Baška. 

Tím Sunweb vysiela cyklistov, ktorým sa v minulosti darilo na Giro d’Italia. Na pódiu etáp stáli Američan Chad Haga i Nemec Nico Denz. V tíme Cofidis sa predstavia napríklad Dán Jesper Hansen či Nemec Mathis Marco, majster sveta v časovke U23 z Dohy. Z poľského CCC poznajú slovenskí fanúšikovia najmä Čecha Josefa Černého, ktorý v roku 2018 získal double na domácom šampionáte. V poľskom drese sa predstaví aj skvelý šprintér Jakub Mareczko, ktorý na tohtoročnom Okolo Maďarska zvíťazil v 3 etapách a rovnako aj mladý maďarský pretekár Attila Valter, celkový víťaz tohtoročného Okolo Maďarska.

Predbežná štartovka Alpecin-Fenix ponúka viacero mien známych predovšetkým z cyklokrosu, ale aj dobrého talianskeho špurtéra Sacha Modolu, či brata majstra sveta v cyklokrose, Davida Van der Poela. S nórskym Uno-X príde čerstvý majster Európy do 23 rokov Jonas Iversby Hvideberg.  Silnú zostavu k nám posiela aj Elkov-Kasper. Bárta, Kukrle, Otruba, Ťoupalík, Sisr, všetko známe mená veľmi dobrých cyklistov, ktorí si už neraz poradili s profesionálmi najvyššej ligy.

Veľmi dobrú sezónu aktuálne prežíva i jediný slovenský kontinentálny tím Dukla Banská Bystrica. V jej zostave nebude chýbať čerstvý držiteľ žltého dresu jubilejného ročníka Okolo Srbska Martin Haring, ani mladý talentovaný jazdec, majster SR U23 a tiež bronzový medailista elitného šampionátu Lukáš Kubiš. Zaujímavosťou je i fakt, že Lukáš Kubiš je v aktuálnom rankingu UCI slovenská dvojka, hneď po Petrovi Saganovi. Spolu s nimi sa predstaví aj Marek Čanecký, Patrik Tybor, Ján Andrej Cully, Juraj Bellan a len prvý rok za mužov jazdiaci, no verná opora tímu, Pavol Rovder.

Opatrenia COVID

Podobne, ako na aktuálnom ročníku Tour de France, aj počas nášho podujatia budú v súvislosti s druhou vlnou epidémie koronavírusu platiť prísne hygienické pravidlá. Organizátori v spolupráci s partnermi pripravili viaceré opatrenia.

„Táto situácia nikoho neteší, ale vlastne od začiatku príprav s opatreniami počítame. Zdravie je na prvom mieste, a tak robíme všetko pre to, aby sme dodržali prísne nariadenia vlády SR a hlavného hygienika, rovnako aj dokumenty UCI. Nie je to ľahké. Náročný je najmä fakt, že usmernenia sa menia na dvojtýždňovej báze. Všetkých nás potešil vývoj situácie na začiatku leta, no odvtedy sa veľa zmenilo,“ priblížil situáciu Peter Privara, generálny riaditeľ pretekov. „Na úvodnej registrácii v Žiline i v priestoroch MsÚ Skalica, kde preteky končia, zabezpečujeme v spolupráci s partnerom pretekov FOR Clean, a.s. profesionálne dezinfikátory Block Pure UV, s vysokoúčinnou metódou dekontaminácie vzduchu a povrchov. Okrem prístrojov zabezpečujeme v etapových mestách vyhradené priestory pre 1000 návštevníkov a množstvo dezinfekčných stojanov. Cyklisti budú odčlenení v bezpečnej vzdialenosti od divákov. Takisto pri vyhlasovaní výsledkov budú na pódiu dodržané rozostupy. Samozrejmosťou sú testy cyklistov i personálu organizátorov, ktorí sú v najužšom styku s cyklistami,“ dodal Privara.

Podľa nariadení UCI musí organizátor dodržiavať i ďalšie špecifické podmienky. Týkajú sa napríklad ubytovania cyklistov, kedy v hoteloch musí byť dodržané pravidlo jeden tím na jedno poschodie, či vlastné stravovacie priestory pre každý tím. „Zariadenia budú ošetrené spomínanými prístrojmi od spoločnosti For Clean, ktoré dekontaminujú priestor pomocou výkonných UV žiaričov a HEPA filtrov. Samozrejmosťou je povinnosť nosiť rúška, hoci ide o podujatie v exteriéri. Týka sa to nielen organizátorov a cyklistov, ale aj návštevníkov. Zóna pre fanúšikov bude mať samostatný vstup a samostatný výstup. Zároveň im odporúčame dodržiavať predpísané rozostupy a dbať na zvýšenú hygienu rúk pri kontakte s druhými osobami. Zabezpečujeme i ďalšie opatrenia, ako predpisujú usmernenia hlavného hygienika SR. Chceme urobiť maximum pre zdravie všetkých, ktorí sú akýmkoľvek spôsobom spojení s pretekmi,“ priblížil ďalšie opatrenia Michal Rohoň, koordinátor COVID z organizačného štábu.

Zdroj: Okolo Slovenska.com

29 Shares

Najnovšie správy

Svojho času kráčali po týchto chodbách pracovníci spoločnosti Figaro, o niekoľko desiatok rokov to boli napríklad aj študenti Strednej odbornej…
  • 26.09.2020, 11:00
  • Kultúra a spoločnosť / Výstavy / Piešťany
V piešťanskom mestskom parku zažijete dnes a zajtra ukážky historickej lukostreľby, turnaj rytierov na koňoch aj sokoliarske a šermiarske vystúpenia.…
  • 26.09.2020, 10:09
  • Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / História / Spravodajstvo
Dnes je sobota 26. septembra. Tento deň je Európskym dňom jazykov a Svetovým dňom mlieka v školách. Meniny má Edita.
  • 26.09.2020, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dom umenia, ktorý spadá pod umelecký súbor Lúčnica, znova privíta tanečníkov i hudobníkov tohto legendárneho a mimoriadne obľúbeného folklórneho telesa.…
  • 26.09.2020, 00:01
  • Kultúra a spoločnosť / Podujatia / Piešťany
sobota, 26. septembra 2020
Meniny má Edita, zajtra Cyprián