Maďar, Čech a žid – súperia v plávaní o plavovlasú Slovenku

  • Kultúra a spoločnosť
  • 13. septembra 2020, 11:00

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

(Autor: Artforum)

Kniha Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy) je román o vzájomnom priateľstve troch chlapcov a ich spoločnej láske k jednému dievčaťu. Autor Pavol Rankov zasadil príbeh do rokov 1938 až 1968 a venoval ho „otcovi, jeho priateľom a celej tej generácii, ktorá, ktovie prečo, všetko musela zažiť na vlastnej koži.“ 1. septembra 1938 na levickom kúpalisku traja 13-roční chlapci – Maďar, Čech a žid – súperia v plávaní o plavovlasú Slovenku Máriu. Preteky nevyhrá nik, ale boj kamarátov o Máriu trvá ďalších 30 rokov…

Dramatické príbehy postáv na pozadí spoločensko-historických udalostí Slovenska diktuje láska. Autor vedie čitateľa obdobím Slovenského štátu, SNP, oslobodením, februárovým prevratom, 50. rokmi, politickým odmäkom až po spojeneckú okupáciu. Rankovov román je silnou výpoveďou o generácii, ktorá musela žiť, ako jej diktovali.

Ivana Papcunová

1 Shares

Najnovšie správy

utorok, 29. septembra 2020
Meniny má Michal, Michaela, zajtra Jarolím