Ochranu prírody na Vážskom ostrove poslanci odhlasovali

Ako sme už v predchádzajúcich vydaniach nášho týždenníka avizovali, radnica predložila na schvaľovanie mestským komisiám a mestskej rade návrh Všeobecne záväzného nariadenia mesta o ochrane Vážskeho ostrova – Lida. Ako sa aj očakávalo, ani mestské zastupiteľstvo nezaváhalo a dokument na ochranu prírody na Lide schválilo.

Prírodu na Lide bude chrániť mestská legislatíva. (Autor: Supa)

V rámci diskusie sa od poslancov objavili i otázky kopírujúce diskusie zo sociálnej siete k tejto téme. Jozef Mičura sa vedenia radnice opýtal, či by nebolo možné na Lide rozmiestniť kontajnery na odpad. Primátor Peter Jančovič mu na to odpovedal, že s vývozom by bol problém, keďže na Vážskom ostrove v častiach, ktoré bude nariadenie chrániť, nejestvujú žiadne oficiálne cesty a kontajnery by sa museli z Lida ručne znášať až na parkovisko k Domu umenia. V konečnom dôsledku, ako povedal primátor, Lido je voľná príroda a zodpovedný návštevník čo prinesie, to odnesie a na nezodpovedného bude mať prijatím VZN mestská polícia v ruke sankčné nástroje.

Poslancovi Michalovi Fialovi sa zasa nepozdával priestor vyčlenený pre voľný pohyb psov pod topoľmi na nábreží Biskupického kanála. Pohyb v tejto časti ostrova je vraj nebezpečný z dôvodu rozpadávajúcich sa korún stromov veľmi starých topoľov.

Vedenie mesta tiež spresnilo, že chránená bude časť ostrova len po úroveň železného mosta na Bodone a na kúpanie obľúbené „Prúdy“ zostanú v režime ako doposiaľ. Tiež odznelo, že zakladať ohniská nebude nijako obmedzené, a ak si ľudia po sebe upracú, budú si tam môcť chodiť opekať ako doposiaľ.

Poslanci bez návrhov na zmeny schválili mestskú legislatívu tak, ako im ju vedenie radnice predložilo.

Čo je chránené a čo zakázané

V nasledujúcich riadkoch vám priblížime najdôležitejšie časti novej vyhlášky o ochrane Vážskeho ostrova.

Predmet ochrany a ochranné podmienky

Účelom vyhlásenia obecného chráneného územia je ochrana lokality s významnou ekostabilizačnou, biologickou, vedeckou i estetickou hodnotou.

Obecné chránené územie plní významnú krajinnoekologickú funkciu a ako súčasť regionálneho biocentra Vážsky ostrov a súčasne aj nadregionálneho biokoridoru Váh prispieva k vyváraniu trvalých podmienok na rozmnožovanie, úkryt a výživu mnohých organizmov, ako aj na zachovanie prirodzeného vývoja ich spoločenstiev a prírodnej rovnováhy. Z hľadiska fauny je tu zastúpený jeden z najdôležitejších biotopov na Slovensku, a to vŕbovo-topoľové nížinné lužné lesy, ktoré vytvárajú priaznivé podmienky pre veľmi bohatú biodiverzitu, zastúpenú nielen národne, ale aj európsky významnými druhmi.

Účelom vyhlásenia obecného chráneného územia je ochrana tohto územia, ktoré plní funkciu ekologicky významného krajinného celku, ako aj priestoru pre krátkodobý pobyt obyvateľov a návštevníkov mesta v prírode.

Zakázaná činnosť na Vážskom ostrove

V obecnom chránenom území je zakázané:

a) vchádzať a parkovať s motorovým vozidlom okrem vlastníka, správcu územia a správcu tokov pri zabezpečovaní kontroly a údržby územia a vozidiel záchranných zložiek (hasičov, policajtov, záchrannej zdravotnej služby),

b) odcudzovať, ničiť, trhať, lámať, orezávať alebo inak poškodzovať všetky vývojové štádia rastlín a drevín, s výnimkou inváznych nepôvodných druhov,

c) usmrcovať, poškodzovať alebo inak ohrozovať prirodzene sa vyskytujúce živočíšne druhy,

d) rozširovať nepôvodné druhy živočíchov a rastlín,

e) znečisťovať územie odpadkami alebo akýmkoľvek iným spôsobom,

f) umiestňovať stavbu, okrem nenáročných rekreačných a športových plôch a s tým súvisiacich drobných stavieb a sprievodných funkcií k dominantnému funkčnému využitiu prírodnej zóny s rekreačnou funkciou, ktoré svojím rozsahom, množstvom a prevádzkou nenarušia prírodný charakter územia a ich vymedzenie vyplýva z individuálnych režimov jednotlivých ochranných pásiem a príslušných vykonávacích predpisov,

g) táboriť, bivakovať a využívať plochy zelene na nocovanie, používať zariadenia spôsobujúce svetelné a hlukové efekty, najmä ohňostroj,

h) voľne púšťať psy okrem plochy určenej pre voľný pohyb psov,

i) znečisťovať územie zvieracími exkrementmi (vlastník zvieraťa je povinný zabezpečiť ich odstránenie),

j) poškodzovať informačné tabule alebo iné značenie v území.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 25. apríla. Tento deň je Svetovým dňom tučniakov, Svetovým dňom boja proti malárii a Svetovým dňom vodiacich…
  • 25.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 25. apríla 2024
Meniny má Marek, zajtra Jaroslava