Kniha Karol Kállay: Zaostrené na krásu

  • Kultúra a spoločnosť / Knihy
  • 17. augusta 2020, 11:00

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

(Autor: Martinus)

Kniha Karol Kállay: Zaostrené na krásu je monografiou o móde, príbehom fotografa Karola Kállaya aj príbehom slovenskej módy v rokoch 1956 až 1988. „Za tých 31 rokov, čo sa tejto tematike venujem, som mal uverejnených približne 20-tisíc módnych fotografií doma i v zahraničí… Na zadnej strane obálky uverejnili moju fotografiu modelky v úzkych nohaviciach. Pre komunistov niečo nevídane drzé, úpadkovo kapitalistické. Bolo treba nájsť vinníka. Predvolali ma: ‚Ako ste mohli nafotografovať pracujúcu ženu v takých nohaviciach?‘ Namietol som, veď aj ženy vo fabrikách nosia nohavice – montérky. Nepomohlo, prerušili so mnou spoluprácu,“ spomína Kállay.

Textovú časť knihy pripravili historičky umenia Lucia Almášiová a Zuzana Šidlíková, fotografie vybral grafický dizajnér Richard Kučera Guzmán a vytvoril nádhernú knihu. Ivana Papcunová

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 13. apríla. Tento deň je Dňom nespravodlivo stíhaných. Meniny má Aleš.
  • 13.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 12. apríla. Tento deň je Svetovým dňom letectva a kozmonautiky. Meniny má Estera.
  • 12.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 14. apríla 2024
Meniny má Justína, zajtra Fedor