Megacitrón Jozefa Kostolanského sa tento rok naklonoval

Aj keď tohtoročná citrónová nádielka je u pestovateľa Jozefa Kostolanského z Piešťan oproti minulému roku len o pár gramov ľahšia, ak dokopy zráta tie najkrajšie, trhnú minuloročného rekordéra – 650-gramový megacitrón. Tie súčasné citróniská majú totiž spolu úctyhodných 995 gramov. To je skoro ako kilo cukru.

archív Jozefa Kostolanského

„Som amatér a nijako špeciálne sa pestovaniu citrusov nevenujem. Tento citrónovník som dostal pred jedenástimi rokmi, je samoopelivý a na prvé plody som čakal niekoľko rokov. Citrón-rekordér dozrieval celý minulý rok. Na rastline boli aj vtedy viaceré plody, ale megacitrón bol najväčší,“ uviedol Jozef Kostolanský. Tento rok je Piešťanec hrdý najmä na dva kolosálne výpestky – jeden citrón má presne 500 gramov, druhý o päť gramov menej. Plody majú výbornú chuť a dovozové, ktoré dozrievajú cestou, sa na ne nechytajú. Predsa vypestované na Slovensku je kvalitnejšie.

V zime máva rastlinu uschovanú v byte, počas leta vykladá citrónovník na slniečko. „Prihnojujem maštaľným hnojom. Hnoj zalejem vodou, tú potom scedím a rastlinku polejem aspoň raz do týždňa alebo podľa potreby, keď je pôda v kvetináči suchá,“ dodal. 

0 Shares

Najnovšie správy

V úvode apríla sa na Banke konalo jarné upratovanie obce. Organizovala ho obec od ôsmej hodiny rannej až do obeda,…
  • 15.04.2024, 16:46
  • Spravodajstvo
Dnes je pondelok 15. apríla. Tento deň je Svetovým dňom umenia. Meniny má Fedor.
  • 15.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 13. apríla. Tento deň je Dňom nespravodlivo stíhaných. Meniny má Aleš.
  • 13.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 15. apríla 2024
Meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica