Kvalita vody na Dlhých kusoch vyhovela

Milovníci horúčav sa určite potešili, že aj do našich končín konečne zavítalo leto, ako má byť. Minulý týždeň preto mnohí vyrazili na kúpaliská a prírodné plochy, kde sa mohli osviežiť, vyblázniť sa a nachytať bronz.

Štrkovisko v Hornej Strede je najbližšia prírodná vodná plocha od Piešťan, ktorú kontrolujú hygienici. (Autor: am)

V okolí Piešťan jedinou prírodnou vodnou plochou, v ktorej regionálny úrad verejného zdravotníctva vykonáva odbery a kontroly kvality vody, je štrkovisko Dlhé kusy v Hornej Strede. Ako prírodná vodná plocha s neorganizovanou rekreáciou, teda plocha, kde nie sú šatne, toalety ani prevádzkovateľ, v teste kvality vody obstála.

Z tých, ktoré sú k Piešťanom blízko, obstáli i vodné nádrže Zelená voda v Novom Meste nad Váhom, Stará Myjava, Dubník I či Brezová pod Bradlom. Vlani mala problém Duchonka, kde namerali prekročenie MH črevných enterokokov a Escherichia coli., tento rok je ale aj táto voda v poriadku.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne vedie štrkovisko Dlhé kusy ako vodnú plochu s veľkým počtom kúpajúcich sa ľudí. Orgán štátnej vodnej správy ju však ako oficiálne kúpalisko neeviduje. Rovnako ako Sĺňava či Prúdy ani štrkovisko nemá prevádzkovateľa a kúpanie v ňom je na vlastné riziko.

Ďalší odber vody „na hornej“ je plánovaný v mesiaci august.

44 Shares

Najnovšie správy

piatok, 25. septembra 2020
Meniny má Vladislav, zajtra Edita