Vtáky Piešťan a okolia : Chavkoš nočný sa vykrúcal a vytváral zaujímavé pózy

  • Kultúra a spoločnosť / Príroda
  • 27. júla 2020, 08:00

Piešťanec Ivan Vančo chodí do prírody v maskáčoch. Pozná tajomstvá splynutia s terénom. Vie sa zamaskovať, poprikrývať celtovinou. Bez pohnutia pozoruje život operencov a fotí ich. Jeho snímky sú úchvatné. Vo svojom portfóliu má tisícky záberov prevažne z vtáčej ríše. V našom seriáli vám postupne predstavíme nielen zástupcov vtáčej ríše, ale aj ostatné živočíchy, ktoré žijú v Piešťanoch a okolí.


Chavkoš nočný sa fotí dosť ťažko, lebo je plachý. (Autor: Ivan Vančo)

Chavkoš nočný (Nycticorax nycticorax), tento krásny a zaujímavý vták, ma zaujal už pred viacerými rokmi. Bolo to v začiatkoch, keď som fotiť ešte len začínal. Vtedy sa mi ho, žiaľ, nedarilo kvalitne odfotiť. Krátka ohnisková vzdialenosť objektívu mi to nedovolila. Časom som si zabezpečil teleobjektív od Sigmy 150-500 mm a neskôr Tamron 150-600 mm. To sú tie správne ohniská na fotenie z väčšej vzdialenosti. Samozrejme, aj kvalita fotografií sa oveľa zlepšila.

Chavkoš nočný sa fotí dosť ťažko, lebo je plachý. Fotiť ho treba veľmi opatrne, aby o vás nevedel. Vtedy vydrží zhrbene postávať a striehnuť na korisť veľmi dlho. Niekedy sa nepohne dlhé minúty. Niekoľkokrát mi výborne pózoval na Kubánovej výsadbe, odkiaľ pochádza dosť mojich fotografií.

Pri rannom slnku sa vyhrieval po náročnej noci, keď je jeho aktivita najväčšia. Čistil sa a ošetroval si perie, pričom sa vykrúcal, a tým vytváral pre fotografa zaujímavé pózy. Vtedy som ho na jednom mieste fotil niečo vyše hodiny. Ponúkal mi množstvo pekných záberov na vzdialenosť asi 25 metrov. Ideálne svetlo, dobrá vzdialenosť, no jednoducho radosť fotiť. Po dlhšom čase zostal ticho stáť. Videl som, že zavrel oči a oddychoval, možno i spal. V ten deň som na tom mieste odfotil aj dve mláďatá-juniorov, ktoré sa pokúšali samy si niečo uloviť.

Som veľmi rád, že populácia tohto vzácneho vtáka pomaly narastá. Dúfam, že budú do Piešťan prilietať aj naďalej a vychovajú u nás potomstvo. Obrovská vďaka patrí ornitológom Erichovi Kubicovi a Štefanovi Šiškovi, ktorí sa o lokalitu na Sĺňave s láskou starajú. Vytvárajú ideálne podmienky pre zahniezdenie čo najväčšieho množstva druhov vtáctva. Keď sa stretneme, vždy si máme čo povedať. Ochotne mi poradia s určením pre

mňa nového druhu alebo kam ísť fotiť niektoré vtáky. Som im nesmierne vďačný za ich tvrdú a vytrvalú prácu.

Ivan Vančo

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 13. apríla. Tento deň je Dňom nespravodlivo stíhaných. Meniny má Aleš.
  • 13.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 12. apríla. Tento deň je Svetovým dňom letectva a kozmonautiky. Meniny má Estera.
  • 12.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 14. apríla 2024
Meniny má Justína, zajtra Fedor