Povinná výbava vozidla v roku 2020 na Slovensku a v okolitých krajinách
Povinná výbava áut sa v priebehu rokov mení. Vyhlášky či zákony tým reagujú na technologické a konštrukčné zmeny vozidiel. A aj preto môže byť pre niektorých motoristov prekvapením, že do povinnej výbavy dnes nepatria položky, ktoré azda každý zodpovedný vodič vozí v kufri alebo v odkladacom priestore pre spolujazdca.
Povinná výbava na Slovensku
– Homologizovaný prenosný výstražný trojuholník.
– Bezpečnostný reflexný odev. Vyhláška necháva možnosť výberu pre vodiča, či je to vesta, overal, nohavice, bunda alebo pláštenka. Je však stanovené, že bezpečnostný odev musí byť umiestnený v dosahu zo sedadla vodiča. Norma pripúšťa tri farby bezpečnostného odevu – fluorescenčná žltá, fluorescenčná oranžovočervená alebo fluorescenčná červená.
– Náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou. Spolu s náhradným kolesom je povinnou výbavou aj kľúč na matice alebo na skrutky kolies a príručný zdvihák.
Touto povinnou výbavou nemusia byť vybavené tie vozidlá, ktoré majú všetky kolesá vybavené pneumatikami s technológiou umožňujúcou jazdu aj po defekte, alebo vozidlá vybavené prostriedkami na bezdemontážnu opravu poškodenej pneumatiky umožňujúcej jej dočasné použitie.
– Lekárnička. Obsah lekárničky musí byť neporušený, vizuálne v poriadku a nesmie vykazovať známky znečistenia alebo iného znehodnotenia.
– Hasiaci prístroj je na Slovensku povinnou výbavou nákladných vozidiel nad 3,5 t, autobusov, traktorov a pracovných strojov.
Povinná výbava v okolitých štátoch
Aj keď väčšina nariadení v okolitých štátoch je podobná, nájdeme tu niekoľko odlišností.
Rakúsko
V Rakúsku si policajti potrpia na povinnú výbavu, preto si dajte pozor, aby ste mali všetko v poriadku. V zásade sa tu pravidlá od Slovenska nemenia, problém ale môže byť pri používaní autokamery. Tie môžete využívať len súkromne, nie na monitorovanie cesty a záznam sa nedá použiť ani pri dopravnej nehode. Aj z tohto dôvodu sa kameru neodporúča používať. Policajti tiež radi pokutujú za nedovolené úpravy – teda napríklad fólie a deflektory na autách či zrkadlá a výfuky na motorkách.
Česko
V Česku vodiči nemajú problémy ani s lekárničkou po záruke. Ak sa tam chystáte, vystačíte si s reflexnou vestou, výstražným trojuholníkom, autolekárničkou a rezervným kolesom spolu s výbavou nutnou na jeho výmenu. To sa netýka áut s asistenčnou službou, ktorá zabezpečuje nepretržitú výmenu na území Českej republiky, vozidiel, ktoré majú namiesto rezervy prostriedky pre bezdemontážnu opravu pneumatiky, a áut s pneumatikami, ktoré upozorňujú na defekt a zároveň umožňujú bezpečne dôjsť.
Chorvátsko
V Chorvátsku je okrem základnej povinnej výbavy ako reflexná vesta, výstražný trojuholník a autolekárnička potrebné mať pri sebe aj sadu náhradných žiaroviek. To sa netýka áut s LED alebo xenónovými svetlometmi. Taktiež si musíte pribaliť ťažné lano a náhradnú pneumatiku. Pokiaľ idete do Chorvátska s prívesom, musíte mať výstražné trojuholníky dva. Nezabudnite, že reflexnú vestu musia mať aj motocyklisti.
Poľsko
V Poľsku si dajte pozor na povinnú výbavu. Vyhláška tu totiž prikazuje nosiť hasiaci prístroj. Okrem toho je v povinnej výbave aj výstražný trojuholník. Lekárnička tu potrebná nie je, aj tak ju ale odporúčajú nosiť. Výstražný trojuholník je povinné mať aj pri ťahaní auta – umiestnite ho na ľavú stranu.
Nemecko
V Nemecku je povinnosť nosiť trojuholník len pokiaľ šoférujete auto registrované v tejto krajine. Lekárnička je ale povinná.
Slovinsko
V Slovinsku je potrebné nosiť vo vozidle sadu náhradných žiaroviek a poistiek pre auto, ale aj výstražný trojuholník a autolekárničku.