Vzdelávacie poukazy by v budúcnosti mohli nahradiť voľnočasové preukazy

  • Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / Školy
  • 18. júla 2020, 14:34

Podľa štatistík ministerstva školstva za školský rok 2019/2020 každý piaty žiak nevyužil vzdelávací poukazPre deti v Ahoji organizujú zaujímavé krúžky. (Autor: CVČ Ahoj)


Vzdelávacie poukazy by v budúcnosti mohli nahradiť takzvané voľnočasové poukazy. Tie by žiaci využívali v rámci krúžkov podľa vlastného výberu, pričom na rok by mali k dispozícii 700 eur. Ako v rozhovore pre agentúru SITA uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS), zmeny nie sú otázkou budúceho školského roka, keďže systém a mechanizmus musia pripraviť. Podľa štatistík ministerstva za aktuálny školský rok každý piaty žiak nevyužije vzdelávací poukaz, určený na financovanie vzdelávacích alebo záujmových krúžkov aj v centrách voľného času či základných umeleckých školách.

Gröhling nechce vzdelávacie poukazy úplne rušiť, hoci nie sú v súčasnosti príliš využívané. Hovorí skôr o tom, že by ich chceli zmeniť na takzvané voľnočasové preukazy, ktoré by sa dali využiť na všetky sféry, od športových cez umelecké až po vzdelávacie aktivity. Nárok na takýto preukaz by mal každý žiak. Predstava ministra je, že by sa voľnočasové preukazy najskôr otestovali v rámci pilotného projektu na vybraných ročníkoch a ak by sa osvedčili, boli by zavedené do praxe plošne.

„Už v našom programe sme hovorili, že tieto voľnočasové poukazy by mali byť v objeme až 700 eur ročne na žiaka. Rodič by sám rozhodol o prerozdelení, na aké krúžky by ich dieťa využilo. V podstate by sme tak podporili všetky aktivity a neurčovalo by ministerstvo iba niektoré, na ktoré sa môžu poukazy použiť,“ priblížil minister. Keďže nebudú nasmerované na konkrétnu jednu oblasť, minister očakáva, že sa budú viac využívať.

Vzdelávacie poukazy, ktoré sa na školách využívajú v súčasnosti, majú hodnotu 32 eur a pokrývajú zhruba 60 hodín krúžkov. Školy poukazy vydávajú žiakom, ktorí ich môžu následne odovzdať organizátorom krúžkov či iných vzdelávacích aktivít. V tomto školskom roku bolo použitých 554-tisíc vzdelávacích poukazov z celkovo 682-tisíc vydaných. Pred rokom v septembri ministerstvo školstva vydalo vyše 681-tisíc vzdelávacích poukazov a použitých bolo takmer 560-tisíc. Za ne ministerstvo vyplatilo zriaďovateľom viac ako 17,7 milióna eur.

Pre prerušenú výučbu na školách v súvislosti s pandémiou koronavírusu vláda koncom apríla prijala nariadenie, ktoré školám umožnilo nechať si peniaze na vzdelávacie poukazy, aj keď nevyužili ich celý objem. Podľa ministerstva išlo o systémové riešenie s cieľom celkového rozšírenia možností záujmového vzdelávania.

sita

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 13. apríla. Tento deň je Dňom nespravodlivo stíhaných. Meniny má Aleš.
  • 13.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
V úvode apríla sa na Banke konalo jarné upratovanie obce. Organizovala ho obec od ôsmej hodiny rannej až do obeda,…
  • 15.04.2024, 16:46
  • Spravodajstvo
Dnes je pondelok 15. apríla. Tento deň je Svetovým dňom umenia. Meniny má Fedor.
  • 15.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 15. apríla 2024
Meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica