Riaditeľka školy Eva Stručková: Záhradníctvo do Piešťan patrí

So Strednou odbornou školou záhradníckou v Piešťanoch by zanikli aj študijné odbory, ktoré na Slovensku neponúka žiadna iná stredná škola. Porozprávali sme sa s riaditeľkou školy Evou Stručkovou, ktorá si myslí, že záhradníctvo do kúpeľného mesta patrí.

Eva Stručková (Autor: vd)

Riaditeľka záhradníckej školy hovorí, že kvalita vzdelávania v ich strednej škole je vysoká: „Úspechy, ktoré sme dosiahli najmä v posledných rokoch, sú veľmi zaujímavé vzhľadom na to, aký máme počet žiakov. Bodujeme vo všetkých odborných a všeobecných súťažiach. A myslím si, že náš areál je na Slovensku jedinečný.“

Zo zámeru ukončiť záhradnícke vzdelávanie v Piešťanoch sú podľa Evy Stručkovej šokovaní bývalí študenti, odborná verejnosť aj vysoké školy, ktoré majú o absolventov záujem. Padanie počtu žiakov sa zastavilo a od ďalšieho roka má mať škola 71 študentov. Záhradný dizajn a záhradnícku výrobu totiž môžu študovať len v Piešťanoch. Žiadna iná stredná škola na Slovensku podľa riaditeľky tieto odbory neponúka.

Od 1. septembra 2021 sa má teda vytvoriť spojená škola so sídlom v Rakoviciach. Stručková si nevie predstaviť, čo bude so skleníkmi, sadom a celým areálom, ak by k tejto optimalizácii došlo. „Veľmi nás to trápi. Sú tu veľmi zaujímavé a jedinečné veci, ktoré sa nedajú chytiť a len tak niekam presťahovať. Lavicu prenesiete, vázu tiež, ale tieto zbierky, ktoré sa tu budovali niekoľko desaťročí, najmä botanická záhrada… Neviem, kto sa o to bude starať. Bola by veľká škoda zničiť to,“ hovorí riaditeľka, ktorá svojich nadriadených informovala o tom, že na vytváraní záhradníckeho centra v Rakoviciach sa podieľať nebude, pretože má ambíciu pokračovať v budovaní záhradníckeho vzdelávania v Piešťanoch.

„Keď chce vyšší územný celok budovať záhradnícke centrum, môže ho budovať v Piešťanoch. Je to lepšie aj v rámci dostupnosti – mesto je na hlavnej trase, takže by zostala zachovaná celoslovenská pôsobnosť. V súčasnosti mládež potrebuje mať dostupnú aj mimoškolskú činnosť, a tu sú kiná, divadlo, športové kluby, umelecká škola, aj jazykové vzdelávanie, kam vieme, že naši študenti chodia,“ dodáva riaditeľka. A argumentom na to, že sa tam nezmestia, je len lepšia organizácia.

Okrem záhradníckej školy má ukončiť činnosť aj školský majetok na Rekreačnej ulici. 

545 Shares

Najnovšie správy

piatok, 14. augusta 2020
Meniny má Mojmír, zajtra Marcela