Kraj podporí vodozádržné opatrenia obcí aj dobrovoľných hasičov

  • Piešťanský týždeň / Spravodajstvo
  • 13. júla 2020, 11:35

Obce použijú peniaze z Centrálneho krízového fondu predovšetkým na údržbu vsakovacích nádrží, rigolov, jarkov a nákup materiálno-technického vybavenia pre dobrovoľných hasičov


Ilustr. foto (Autor: vd)

Trnavský samosprávny kraj podporí projekty obcí zamerané na zadržiavanie vody v krajine, ktoré pôsobia ako ochrana pred povodňami. Poskytne tiež peniaze dobrovoľným hasičom na vybavenie, ktoré potrebujú na zásahy po prívalových dažďoch. V rámci júlovej výzvy kraj rozdelí z Centrálneho krízového fondu viac ako 80-tisíc eur na 22 projektov obcí. Protipovodňové projekty sú zamerané predovšetkým na čistenie vsakovacích nádrží, jarkov a rigolov pri cestách. Dobrovoľní hasiči si plánujú kúpiť hadice a ďalšie materiálno-technické vybavenie.

Do obce Štefanov v okrese Senica pôjde 6 500 eur na budovanie zatrávnených vsakovacích nádrží, ktoré budú slúžiť zároveň ako zásobáreň vody. Obec Vlčkovce v okrese Trnava použije 6 000 eur na prehĺbenie a rozšírenie priekop pri ceste, čím sa zvýši ich kapacita, ale aj na nákup vysávača na vodu. Obec Veľké Úľany v okrese Galanta si chce kúpiť techniku, pomocou ktorej by zabezpečovala pravidelnú údržbu rigolov pri cestách, aby dokázali odvádzať vodu aj pri prívalových dažďoch. Mesto Leopoldov v okrese Hlohovec použije 5 000 eur na obnovu a prečistenie vsakovacích jám. Peniaze na svoje projekty získali aj niektoré ďalšie mestá a obce.

„Klimatické zmeny so sebou prinášajú situácie, s ktorými sa aj v trnavskej župe čoraz pravidelnejšie stretávame. Paradoxne, napriek tomu, že Trnavský kraj patrí medzi najsuchšie na Slovensku, musíme opakovane riešiť dôsledky prívalových dažďov a povodní. Preto sa centrálny krízový fond zameriava aj na podporu vodozádržných opatrení a dobrovoľných hasičov,“ povedal predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Trnavský samosprávny kraj spolu s obcami tvorí Centrálny krízový fond už od roku 2009. Do fondu prispievajú obce určenou čiastkou 50 centov na obyvateľa a kraj čiastku 66 centov na obyvateľa. Kto do fondu prispieva, môže dostať v prípade mimoriadnej situácie nenávratný príspevok na odstránenie následkov. Z tohto fondu v minulosti najviac peňazí čerpali obce postihnuté povodňami, prívalovými dažďami a veternými smršťami. V ostatnom čase poskytuje kraj z tohto fondu peniaze aj na preventívne opatrenia, ktoré by mali zabrániť väčším škodám na verejnom alebo súkromnom majetku.

(SITA, mt;mč),202007130029

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 13. apríla. Tento deň je Dňom nespravodlivo stíhaných. Meniny má Aleš.
  • 13.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 12. apríla. Tento deň je Svetovým dňom letectva a kozmonautiky. Meniny má Estera.
  • 12.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 14. apríla 2024
Meniny má Justína, zajtra Fedor