Šeptuchy sú pozadím pre univerzálny príbeh o dospievaní

  • Kultúra a spoločnosť / Knihy
  • 21. júna 2020, 08:00

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

(Autor: Artforum)

„Nikdy by som neverila, že svet, ktorý som v Podlasí objavila, naozaj existuje. O to viac sa teším, že som ho mohla spoznať. Moja veľká vďaka patrí fotografovi Robovi Tappertovi, ktorý ma dlhých podlasských cestách sprevádzal,“ píše v úvode ku knihe Šeptuchy jej autorka.

Alena Sabuchová na pozadí kamarátstva dvoch dievčenských postáv – rozprávačky a hrobárovej dcéry Doroty – spracúva tradíciu liečiteľstva a zaklínania, „šeptúch“ – liečiteliek, ktoré liečia šepkaním, v poľskom Podlasí, regióne hraničiacom s Bieloruskom a Litvou. Šeptuchy sú pozadím pre univerzálny príbeh o dospievaní a nájdu sa v ňom mnohé ženy. Fotografie R. Tapperta sú netradične umiestnené na prvých stránkach ako hranica medzi dokumentom a fikciou príbehu. Sabuchová zaujímavo využíva humor aj iróniu, jazyk a štýl knihy je veľmi pestrý. 

Ivana Papcunová

5 Shares

Najnovšie správy

Piešťanskí hasiči mali minulý týždeň päť výjazdov. Hasili požiar trávy, vzbĺknuté papierové kartóny, ale tiež odstraňovali z cesty na Banke…
  • 13.04.2021, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo / Región
Dnes je utorok 13. apríla. Tento deň je Dňom nespravodlivo stíhaných. Meniny má Aleš.
  • 13.04.2021, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 13. apríla 2021
Meniny má Aleš, zajtra Justína