Najväčší výskyt nakazených kliešťov na Slovensku je v oblasti pozdĺž Váhu

Prisatého kliešťa je potrebné odstrániť správne a čo najskôr, mydlo sa však používať nemá.

Najväčší výskyt nakazených kliešťov na Slovensku je v oblasti pozdĺž Váhu. Na tomto území býva dlhoročne najvyššia chorobnosť na kliešťovú encefalitídu. Endemickými oblasťami sú aj juhozápadná časť Slovenska, napríklad pohoria Tríbeč a Vtáčnik, Pohronská a Nitrianska pahorkatina, ďalej oblasť Malých Karpát, okresy Levice, Nitra, Nové Zámky a Trenčín. Výskyt infikovaných kliešťov sa však v súčasnosti zaznamenáva už aj v oblastiach, kde v minulosti neboli endemické. Úrad verejného zdravotníctva SR však upozorňuje, že kliešte sa vyskytujú na celom Slovensku. Nie všetky sú však nosičom kliešťovej encefalitídy.

Prisatého kliešťa je potrebné odstrániť správne a čo najskôr, mydlo sa však používať nemá. Upozorňujú na to lekárne Dr.Max, ktoré v priebehu nasledujúceho týždňa realizujú celoslovenskú odborno-vzdelávaciu kampaň venovanú okrem ďalších zdravotných rizík, aj problematike kliešťov. Pri vyberaní kliešťa je vhodné použiť navlhčený vatový tampón alebo špeciálnu pinzetu. „Kliešťa je pri odstraňovaní potrebné kývať zo strany na stranu. Pri použití mydla sa však môže kliešť udusiť, čím uvoľňuje nebezpečné toxíny a zvyšuje tak riziko prenosu infekcie,“ upozorňuje farmaceutka z lekárni Dr.Max Jana Varsová. Kliešte sú nebezpečné najmä preto, že môžu prenášať kliešťovú encefalitídu či lymskú boreliózu. Lekára je nutné kontaktovať v prípade výrazných červených fľakov často s tmavými okrajmi v okolí miesta uhryznutia. Nebezpečné sú v tomto prípade aj hnis, závažná alergická reakcia či príznaky pripomínajúce chrípku.

Lekárnici pri pobyte v rizikových oblastiach ako je les alebo lúka odporúčajú použiť repelent, ktorý odpudzuje komáre aj kliešte. „Repelenty poskytujú ochranu pred kliešťami aj iným hmyzom, aplikujú sa na odev aj pokožku. Ideálne je mať dlhé nohavice a tričko s dlhými rukávmi s hladkým povrchom, čo kliešťom sťažuje lezenie a následné priľnutie na kožu. Po návrate z rizikovej oblasti je potrebné vymeniť oblečenie a skontrolovať celé telo,“ konštatovala odborníčka z lekárne.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 13. apríla. Tento deň je Dňom nespravodlivo stíhaných. Meniny má Aleš.
  • 13.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 12. apríla. Tento deň je Svetovým dňom letectva a kozmonautiky. Meniny má Estera.
  • 12.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 14. apríla 2024
Meniny má Justína, zajtra Fedor