Daždivé dni zatiaľ nekončia, ale v budúcom týždni nás už čaká suchšie počasie

  • Príroda
  • 18. júna 2020, 16:42

Vlhké nestále a daždivé počasie s výskytom intenzívnych búrok trvá na našom území už približne dva týždne. V budúcom týždni by sa situácia mala zmeniť a zrážok by už malo byť menej.

(Autor: Severe Weather Slovakia o.z.)

Ešte na začiatku júna nastala v Európe prestavba tlakových útvarov, ktorej dôsledkom došlo k prerušeniu prílevu chladného a suchého vzduchu od severovýchodu do našej oblasti. Definitívne tak bolo ukončené obdobie relatívne suchšieho počasia, pre ktoré bol okrem iného charakteristický aj výskyt nízkej nočnej teploty vzduchu a dokonca aj slabých mrazov.

Od 5. júna sa v našej oblasti udržiavala väčšinou teplejšia a vlhká vzduchová hmota s častým výskytom zrážok vyššej intenzity a kratšieho trvania (prehánky a búrky). Vo viacerých prípadoch bol zaznamenaný intenzívny dážď o čom svedčia aj hlásenia z Európskej databázy nebezpečného počasia.

Výnimkou neboli ani krátkodobé lejaky s intenzitou vyššou ako 30 mm za polhodinu.

Zmena v počasí by mala prísť v budúcom týždni

Naše územie sa nachádza naďalej v nevýraznom poli nižšieho tlaku vzduchu, v strede budúceho týždňa (24.6.) by už mala od juhozápadu do strednej Európy zasahovať mohutná tlaková výš. Aj keď zo synoptického hľadiska dôjde k výraznemu potlačeniu tvorby zrážok, z pohľadu instability k zásadnejšej zmene ani v budúcom týždni nedôjde.

Tvorbu prehánok a búrok preto nie je možné úplne vylúčiť ani v budúcom týždni. Ich výskyt by však mal byť už len izolovaný a plošne málo rozsiahly. V priebehu budúceho týždňa by tak malo byť viac slnka, menej zrážok a teplota sa v najteplejších oblastiach vyšplhá na okolo 28 °C.

Zdroj: SHMU

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 15. apríla. Tento deň je Svetovým dňom umenia. Meniny má Fedor.
  • 15.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 13. apríla. Tento deň je Dňom nespravodlivo stíhaných. Meniny má Aleš.
  • 13.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 12. apríla. Tento deň je Svetovým dňom letectva a kozmonautiky. Meniny má Estera.
  • 12.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 15. apríla 2024
Meniny má Justína, zajtra Fedor