65. Hudobný festival predsa len bude – v septembri a októbri

  • Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / Hudba / Piešťany / Spravodajstvo
  • 11. júna 2020, 11:36

Hudobný festival so 65-ročnou tradíciou slávnostne otvoria v Dome umenia v Piešťanoch dňa 4. septembra 2020. V úvode zaznie Óda na radosť v podaní orchestra a zboru Slovenskej filharmónie.


Pre zaujímavosť - 57. Piešťanský festival otvorilo dvesto hudobníkov a spevákov Slovenskej filharmónie pod taktovkou Rastislava Štúra a zbormajsterky Blanky Juháňákovej. (Autor: vd)

65. music festival Piešťany otvorí Óda na radosť v podaní orchestra a zboru Slovenskej filharmónie.

Termín konania: 4.9. – 21. 10. 2020
Vynútená kultúrna prestávka spôsobila odklad tradičného music festivalu Piešťany, ktorý sa napriek komplikáciám uskutoční aj tento rok. Milovníci dobrej hudby sa môžu tešiť na kvalitný program, mení sa iba termín. Namiesto úvodu leta sa music festival Piešťany koná v jeho závere.

Otvárací koncert podujatia bude tentoraz patriť hlavnému slovenskému symfonickému orchestru. V jeho podaní zaznie v piešťanskom Dome umenia 4. septembra Symfónia č. 9 d mol, Op. 125. Koncert je totiž venovaný 250. výročiu narodenia Ludwiga van Beethovena a slávnostnému otvoreniu  jubilejnej 40 umeleckej sezóne v Dome umenia Piešťany.

V úvode jubilejnej 40. sezóny Domu umenia tak zaznie aj slávna Óda na radosť, ktorá je hymnou Európskej únie, ale v aktuálnom kontexte vyjadruje aj potešenie umelcov a širokej kultúrnej verejnosti z možnosti opäť sa stretávať v koncertných sálach.

 Návšteva Ludwiga van Beethovena v Piešťanoch nie je doložená, ale na základe jeho korešpondencie existuje domienka, že sa v tunajších kúpeľoch krátko zastavil počas pobytu v neďalekej Dolnej Krupej.

Ani 65. music festival Piešťany nezačne bez tradičných fanfár z terasy Domu umenia. Zaznejú v podaní Corni di Bratislava.

K doteraz potvrdeným koncertom, ktoré sa v rámci 65. ročník uskutočnia v Piešťanoch, v Novom Meste nad Váhom aj v Hlohovci, patrí vystúpenie Slovenského komorného orchestra venované 90. výročiu narodenia prof. Bohdana Warchala, zakladajúcej osobnosti SKO a 60. výročiu činnosti orchestra.

Priestor dostane aj chrámová a organová hudba W. A. Mozarta a J. G. Rheinbergera v podaní Trnavského komorného orchestra.

Na svoje si prídu aj fanúšikovia umeleckého súboru Lúčnica, ktorý sa v Dome umenia predstaví s programom Slovenský triptych. Ten je inšpirovaný tradičnou kultúrou slovenských pastierov, roľníkov a remeselníkov.

Ani počas 40. umeleckej sezóny v Dome umenia nebudú chýbať priame prenosy z Metropolitnej opery New York. Hneď prvým bude Verdiho Aida v hlavnej úlohe s Annou Netrebko.

Návštevníci Zámku v Hlohovci sa môžu tešiť na Zámocký koncert Moyzesovho kvarteta venovaný 45. výročiu jeho založenia. Sólistami koncertu budú Katarína Turnerová (harfa), Marián Turner (flauta) a Jozef Eliáš (klarinet).

Komorný koncert Romanca pre violu a klavír pripomenie Jána Albrechta, významnú osobnosť hudobného umenia.

Záver 65. music festivalu Piešťany bude patriť Hudobným obrázkom v podaní Štátneho komorného orchestra Žilina a Speváckeho zboru Lúčnica pod taktovkou svetoznámeho dirigenta Leoša Svárovského.
Teo Gertler (12) z Bratislavy alebo Malý Paganini, ktorý sa môže hrdiť už mnohými oceneniami si zahral sólo už aj s Moskovskou filharmóniou. V piešťanskom Dome umenia na záver 65. ročníka music festivalu Piešťany odohrá so ŠKO zo Žiliny Koncert č. 3 h mol op. 61 pre husle a orchester Camille Saint-Saënsa.     

Sprievodnými podujatiami sú výstavy.
Fotografia bude zastúpená študentmi Vysokej školy výtvarných umení, ktorí vo svojich projektoch reflektujú architektonické dielo Ferdinanda Milučkého, autora Domu umenia Piešťany. Lucia Popp – vrúcny hlas svetovej opery je dokumentárnou výstavou k 80. výročiu narodenia slovenskej opernej speváčky uznávanej v celom svete. Francúzska noblesa a ruská veľkoleposť je výstavou k 200. výročiu narodenia baletného tanečníka, choreografa a pedagóga MariusaPetipu.

ts Domu umenia

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 17. apríla. Tento deň je Svetovým dňom hemofílie. Meniny má Rudolf.
  • 17.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 18. apríla. V tento deň sa v roku 1901 narodil MUDr. Emil Veselý, lekár, prednosta a primár…
  • 18.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 19. apríla 2024
Meniny má Jela, zajtra Marcel