Ivan Vančo: Včelárik zlatý hniezdi v hlinených svahoch

  • Kultúra a spoločnosť / Príroda
  • 6. júna 2020, 00:02

Fotografovať tohto krásavca som začal asi pred tromi rokmi. Povedal mi o ňom môj kamarát ornitológ Janko Kočí. Poradil mi, že včelárik zlatý, latinsky nazývaný Merops apiaster, hniezdi aj v niektorých lokalitách v blízkosti Piešťan. Začal som teda do jednej chodiť, no najskôr len pozorovať. Po pár dňoch som bol sklamaný, lebo za celú dobu som nevidel žiadneho včelárika zlatého. Premýšľal som – asi ešte neprileteli alebo zmenili lokalitu?

Včelárik zlatý je u nás najpestrejšie sfarbeným druhom. (Autor: Ivan Vančo)

Všetko sa zmenilo nasledujúci deň. Ráno som prišiel na miesto a hneď som zaregistroval zvláštne štebotanie, ktoré som nikdy predtým nepočul. Patrilo včelárikom. Pocítil som v sebe zvláštny pocit, pocit radosti, že po zimovaní v Afrike sa vrátili opäť domov.

Posedávali na okolitých stromoch, pozorovali okolie a svoje hniezdiská, ktoré si v minulých rokoch vybudovali. Niektorí z nich začali loviť, bolo treba doplniť vzácnu energiu. Lovia počas kĺzavého letu prevažne bodavý hmyz, ako sú osy, včely, čmeliaky či vážky. Pozorovať ich bolo úžasné.

Včelárik zlatý je u nás najpestrejšie sfarbeným druhom, takže je nezameniteľný. Fotografoval som ich z dobre zamaskovaného úkrytu, vždy len krátko, aby boli čo najmenej rušení pri hniezdení. V apríli k nám opäť prilietajú, preto sme sa rozhodli spolu s Jankom Kočím upraviť lokalitu pre hniezdenie. Bolo treba vytrhať zelinu v okolí a upraviť tak, aby aj tento rok mohli úspešne zahniezdiť a vychovať nové potomstvo.

Včelárik si buduje hniezdo v hlinených svahoch, kde si vyhrabáva noru hlbokú až 1,5 metra, do ktorej nakladie päť až sedem vajíčok. Samička na nich sedí približne dvadsať dní. Samček ju počas toho kŕmi, na chvíľu sa aj vystriedajú. Vyliahnuté mláďatá opustia hniezdo o 30 až 33 dní.

Podobné nory si buduje aj rybárik riečny, ale to už je iný príbeh a o ňom až nabudúce… 

Ivan Vančo

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 13. apríla. Tento deň je Dňom nespravodlivo stíhaných. Meniny má Aleš.
  • 13.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 15. apríla. Tento deň je Svetovým dňom umenia. Meniny má Fedor.
  • 15.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
V úvode apríla sa na Banke konalo jarné upratovanie obce. Organizovala ho obec od ôsmej hodiny rannej až do obeda,…
  • 15.04.2024, 16:46
  • Spravodajstvo
pondelok, 15. apríla 2024
Meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica