Antológia humoru a vtipov od antiky dodnes

  • Kultúra a spoločnosť / Knihy
  • 24. mája 2020, 00:01

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

(Autor: Martinus)

Kniha Jána L. Kalinu – Tisíc a jeden vtip oslavuje okrúhlu päťdesiatku. Vychádza v aktuálnom treťom vydaní, editori Júlia Sherwood Kalinová a Dušan Taragel vynechali z pôvodného vydania asi desať percent pôvodného materiálu, nahradili ho vtipmi z obdobia normalizácie (tie publikoval Kalina v exilovom vydaní, pretože od roku 1978 žil v Nemecku) a pôvodné kreslené vtipy vymenili za karikatúry klasikov slovenského kresleného humoru.

Editor Taragel v doslove približuje dramatické osudy knihy aj autora, druhé vydanie knihy bolo hneď zošrotované a Kalina bol odsúdený na dva roky väzenia. Kniha je antológiou humoru a vtipov od antiky dodnes, zo sveta i z domova, nechýbajú erotické a politické vtipy ani čierny humor. Na záver autorov postreh: „Pokiaľ sa môžete smiať verejne a na každom vtipe, ste v bezpečí. Strážte si to!“

Ivana Papcunová

0 Shares

Najnovšie správy

Známy slovenský herec Jozef Vajda sa chystá oživiť kúpeľné mesto Piešťany humorom a smiechom. Od 16. do 19. augusta sa…
  • 19.04.2024, 08:32
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
Dnes je štvrtok 18. apríla. V tento deň sa v roku 1901 narodil MUDr. Emil Veselý, lekár, prednosta a primár…
  • 18.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 19. apríla 2024
Meniny má Jela, zajtra Marcel