Učitelia a žiaci pri výučbe nebudú musieť nosiť rúško

Bude to platiť aj pre žiakov základnej školy v interiéri a exteriéri školy a deti v materskej škole.

(Autor: piestany.sk)

Učitelia a žiaci pri výučbe nebudú musieť nosiť rúško. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková, výnimku udelili pre charakter tejto výchovno-vzdelávacej činnosti. ÚVZ v usmernení priblížilo, že pri vyučovaní je dôležitá verbálna aj neverbálna komunikácia medzi pedagogickými zamestnancami a žiakmi či deťmi v materskej škole. V nadväznosti na zlepšenie epidemiologickej situácie ÚVZ rozšírilo výnimky pri nosení rúška aj pri pobyte v exteriéri. Opatrenie nadobúda účinnosť v stredu 20. mája.

Rúško podľa nového opatrenia pri vyučovaní nebudú musieť mať pedagogickí či odborní zamestnanci, napríklad asistenti učiteľa alebo špeciálni pedagógovia. Rovnako to bude platiť aj pre žiakov základnej školy v interiéri a exteriéri školy a deti v materskej školy. „Výnimka z použitia prekrytia horných dýchacích ciest sa umožňuje vzhľadom na charakter vykonávaného výchovno-vzdelávacieho procesu, pri ktorom je dôležitá verbálna ale aj neverbálna komunikácia medzi zamestnancami a žiakmi (deťmi v materských školách) z dôvodu odovzdávania a prijímania potrebných informácií a plnenia úloh v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu,“ priblížil úrad.

ÚVZ rozšíril výnimky nosenia rúška aj pre pre osoby žijúce v jednej domácnosti pri pobyte v prírode, a to ak ich vzdialenosť je od iných osôb minimálne päť metrov. Výnimka platí aj pre osoby nežijúce v jednej domácnosti, ak ich vzájomná vzdialenosť je minimálne päť metrov. Uvedená vzájomná dištančná vzdialenosť je podľa ÚVZ dostatočná pre zabránenie prenosu ochorenia pri pobyte vo vonkajšom prostredí.

Pri výkone športu na vnútorných či vonkajších športoviskách, nemusia mať cvičiaci nasadené rúško. Na tvári ho nemusia mať ani fotografované osoby, a to na čas nevyhnutný pre výkon procesu fotografovania.

SITA

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 13. apríla. Tento deň je Dňom nespravodlivo stíhaných. Meniny má Aleš.
  • 13.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 15. apríla. Tento deň je Svetovým dňom umenia. Meniny má Fedor.
  • 15.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 12. apríla. Tento deň je Svetovým dňom letectva a kozmonautiky. Meniny má Estera.
  • 12.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 15. apríla 2024
Meniny má Justína, zajtra Fedor