Škôlky a niektoré stupne škôl budú otvorené od 1. júna

  • Nezaradené / Piešťany / Spravodajstvo / Región
  • 18. mája 2020, 17:00

Škôlky a niektoré stupne škôl budú otvorené od 1. júna. Po dnešnom rokovaní s konzíliom epidemiológov to povedal predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Odôvodnil to nízkym číslom pozitívne testovaných ľudí na Covid-19.


Od 1. júna sa otvoria aj materské školy. Ostáva len "drobnosť" , ako to všetko zorganizovať. (Autor: vd)

Premiér informoval, že od stredy 20. mája sa spustí štvrtá fáza uvoľňovania opatrení v súvislosti so šírením ochorenia. Podľa Matovičových slov by sa mali otvoriť všetky škôlky a základné školy od prvého do piateho ročníka. Škola bude dobrovoľná, rodičia teda budú môcť aj naďalej ostať s deťmi doma. Pre žiakov šiesteho až deviateho ročníka bude vzdelávanie aj naďalej prebiehať dištančnou formou.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) doplnil, že okrem škôlok a nižšieho stupňa základných škôl, budú otvorené aj špeciálne materské školy a prvý až piaty ročník špeciálnych základných škôl. „V materskej škole môže byť v triede maximálne 15 detí, v základnej škole 20. Deti rúška mať nemusia, no zamestnanci a pedagógovia áno. Deťom budú taktiež každé ráno merať teplotu,“ ozrejmil minister. Ak deti žijú v spoločnej domácnosti so starými rodičmi, tak do materskej, respektíve základnej školy by ísť nemali. Kontaktovať rodičov v súvislosti so záujmom umiestniť dieťa do školy budú riaditelia. Minister potvrdil, že riaditelia tak robia od minulého týždňa.

Pre žiakov šiesteho až deviateho ročníka bude podľa Gröhlinga vzdelávanie prebiehať dištančnou formou. Čo sa týka základných umeleckých škôl, potrebujú podľa ministra ešte pár dní na stanovenie podmienok, za akých bude možné vyučovanie uskutočniť. „Poďme naozaj do škôl,“ dodal na záver Gröhling.

Okrem škôl a škôlok sa v rámci štvrtej fázy uvoľňovania opatrení otvoria aj kiná, divadlá a iné hromadné podujatia do 100 ľudí, obchodné centrá bez detských kútikov, vnútorné plavárne a športoviská len pre športové kluby a bude dostupné aj verejné stravovanie v interiéroch reštaurácií. Tie budú môcť byť po novom otvorené do 22:00. Ak budú v exteriéri cudzí ľudia od seba vzdialení na viac ako päť metrov, nosenie rúšok bude dobrovoľné. Povinnosť nosiť rúška v interiéri ostáva.

Od štvrtka 21. mája sa uvoľnia aj hranice. Matovič priblížil, že ak občan, ktorý má na Slovensku prechodný alebo trvalý pobyt, odíde do Česka, Poľska, Maďarska, Chorvátska, Nemecka, Švajčiarska, Slovinska a na Ukrajinu a vráti sa späť na Slovensko do 24 hodín, nebude musieť mať so sebou negatívny test, ani absolvovať 14-dňovú povinnú karanténu.

Hromadné podujatia nad 1 000 ľudí tento rok nebude možné organizovať. Núdzový stav sa zatiaľ podľa premiérových slov rušiť nebude.

sita

0 Shares

Najnovšie správy

Známy slovenský herec Jozef Vajda sa chystá oživiť kúpeľné mesto Piešťany humorom a smiechom. Od 16. do 19. augusta sa…
  • 19.04.2024, 08:32
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
sobota, 20. apríla 2024
Meniny má Marcel, zajtra Ervín