Niekoľko týždňov potrápi alergikov peľ tráv aj drevín v ovzduší

V uplynulom týždni dominoval v ovzduší na celom území Slovenska peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých spolu s peľom brezy, duba a buka aj bazy. Ako informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová, pre alergikov je nepriaznivou správou pribúdanie peľu tráv, ktoré budú v ovzduší niekoľko nadchádzajúcich týždňov. V teplejších oblastiach Slovenska pribudol aj peľ pŕhľavovitých rastlín.

V ovzduší sa bude vyskytovať aj peľ bazy (Autor: pixabay.com)

„V ovzduší sme ešte zachytili peľ drevín z čeľadí cyprusovitých-tisovitých, peľ duba, jaseňa, javora, orecha, pajaseňa, pagaštanu, platanu, bazy a pŕhľavovitých rastlín. Pribudol aj peľ skorocelu a štiavu. Spóry húb (plesní) zastúpené prevažne rodom Cladospórium dosahovali len nízke koncentrácie,“ uviedla Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR.

Peľová sezóna brezy pomaly končí a alergologicky významné koncentrácie jej peľu sa tu môžu vyskytnúť ojedinele. „Peľ tráv z čeľade lipnicovitých bude ale pribúdať na celom území a na väčšine územia Slovenska dosiahne už alergologicky významné koncentrácie. Peľ tráv sa stáva najvýznamnejším alergénom najbližších týždňov,“ konštatovala Lafférsová k peľovej situácii týchto a nasledujúcich dní.

Najvyšší podiel peľu v ovzduší počas tohto týždňa bude mať podľa nej ešte peľ ihličnanov, ale jeho denné koncentrácie majú klesajúcu tendenciu.

V ovzduší sa okrem peľu spomenutých druhov bude vyskytovať peľ jaseňa, pajaseňa javora, orecha, platanu, pagaštanu, bazy, skorocelu, štiavu a pŕhľavovitých. Pokles denných hladín peľu najviac ovplyvňuje nočné ochladenie a zrážková činnosť.

(SITA)

0 Shares

Najnovšie správy

Známy slovenský herec Jozef Vajda sa chystá oživiť kúpeľné mesto Piešťany humorom a smiechom. Od 16. do 19. augusta sa…
  • 19.04.2024, 08:32
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
Dnes je štvrtok 18. apríla. V tento deň sa v roku 1901 narodil MUDr. Emil Veselý, lekár, prednosta a primár…
  • 18.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 19. apríla 2024
Meniny má Jela, zajtra Marcel