Miloslav Grolmus bude opäť dozerať na výchovu tenisových talentov v Piešťanoch

Tenisový klub TK Kúpele Piešťany angažoval na post klubového šéftrénera Miloslava Golmusa. Rodák z Piešťan posledných 15 rokov pôsobil ako individuálny tréner profesionálnych tenistov. Dospel však k názoru, že chce odovzdať svoje nazbierané skúsenosti pri výchove mladých tenistov a tak sa rozhodol pre návrat do klubu, v ktorom už na začiatku svojej trénerskej kariéry pôsobil, ako šéftréner Strediska vrcholového tenisu.

Miloslav Grolmus (vpravo) trénoval aj ďalšieho úspešného Piešťanca Filipa Horanského. © STZ

Môžete nám priblížiť, ako vznikol váš návrat do TK Kúpele Piešťany, kde budete zastávať pozíciu šéftrénera?

Už som sa s myšlienkou opäť začať pracovať pri slovenskej mládeži dlhší čas pohrával. Posledných 15 rokov som až na pár výnimiek robil individuálneho profesionálneho trénera. Viedol som  elitných slovenských hráčov, či už Horanského, Martina, Kovalíka, ale aj Japonca Onišho, či Čilana Podlipnika. Nastala situácia, že som skončil v TC Empire Trnava a bol som dlhšie v kontakte s prezidentom klubu Andrejom Bartovicom. Taktiež v Piešťanoch skončil jeden tréner, tak ma oslovil, či by som sa nechcel vrátiť, robiť šéftrénera a znovu začať pracovať s mládežou.

Tenis je jeden z mála športov, ktorá má už napriek aktuálnej situácii s koronavírusom povolené trénovať. Kedy sa chopíte novej práce?

Vzhľadom na situáciu v trénerskom štábe klubu, sme sa dohodli, že začnem už od budúceho týždňa. Zatiaľ sme sa dohodli na nejakom skúšobnom období. Pokiaľ bude všetko v poriadku a obe strany nevylučujeme dlhodobú spoluprácu.  

V profesionálnom tenise ste si za svoju doterajšiu kariéru spravil ako tréner výborné meno. Prečo vo vás dozrelo opäť prejsť k mládežníckemu tenisu?

V poslednej dobe bolo strašne veľa článkov, kde tenisové osobnosti ako Hrbatý, či  Vajda poukázali na to, že práca s mládežou na Slovensku nie je dostatočná. Tenisti a tenistky majú veľké nedostatky a prestávajú konkurovať svetovému tenisu už ako juniori. Aj ja som si povedal, že pokiaľ tréneri so skúsenosťami zo svetového tenisu nezačnú venovať mládeži doma, veľa sa toho k lepšiemu nepohne.

Miloslav Grolmus bude šéftrénerom TK Kúpele Piešťany.

Pozícia šéftrénera nie je v každom klube identická, ako by mala vyzerať vaša náplň práce v Piešťanoch?  

Mal by som mať trénersky na starosť kategórie 12 – 18 ročných, čo by malo tvoriť 80 percent mojej činnosti. Zvyšnú časť bude tvoriť samozrejme aj kontroling, kde budem sledovať aj prácu iných trénerov. S nimi by som chcel mať každý týždeň stretnutia, kde by som im chcel odovzdávať moje know-how. Takisto plánujem aj stretávanie s rodičmi formou konzultácii.

Ako šéftréner budete mať isto na starosť klubovú metodiku a udávanie trendu tréningového procesu pri výchove mladých tenistov. Čo sú vaše priority, na ktorých si budete zakladať?

Samozrejme mám svoje metódy a vzorce, ktoré sa mi už v minulosti osvedčili, ako správne. Chcel by som mať družbu s nejakou akadémiou i ďalšími tenisovými klubmi, kde by som chcel zverencov brávať na výmenné sparingy. Takisto, aby aj k nám do klubu chodili hráči a hráčky na sparingy z iných miest. Čo sa týka koncepcie, tak by som chcel, aby tréneri od najnižších kategórii mali pevné noty a fungovala jednotná metóda učenia techniky aj pohybového aparátu. Postupne v tomto budem chcieť mojich kolegov zaškolovať. Deti by mali viac času tráviť v areáli klubu. Problém je ešte nižšie, ako v jednotlivých kluboch. Veľmi sa podcenila telesná výchova na školách a športová a pohybová kultúra detí v mladom veku. Na tom chcem určite zapracovať, aby deti viac športovali a do tréningového procesu zaviesť aj iné športy a pohybové činnosti.

Piešťany ešte pred pár rokmi patrili k baštám slovenského tenisu. Vyrástli tu napríklad Dominika Cibulková, Magdaléna Rybáriková, Lukáš Lacko, Filip Horanský, či ďalší. V posledných rokoch však „produkcia“ elitných hráčov zastagnovala. Je aj to vašou víziou pomôcť piešťanskému tenisu zaradiť sa opäť medzi slovenskú špičku?

Problém, že sa prestali vychovávať top hráči nie je len v Piešťanoch. Je to všeobecný problém športu  na Slovensku. Moja myšlienka je pomôcť a odovzdať niečo späť, aby sa pomohlo mládeži a darilo sa vychovávať opäť reprezentantov, ktorí budú konkurencieschopní na medzinárodnej scéne.

Určite máte prehľad, aká členská základňa v TK Kúpele Piešťany aktuálne je. Vidíte tu potenciál, či už z hľadiska kvality i kvantity?

Určite tam sú zaujímavé talenty, ktoré patria do prvej trojky v rebríčkoch svojich kategórii. Či už je to Depešová, Krivičková, Talajka a ďalší. Je tu „materiál“, s ktorým sa dá pracovať a má perspektívu. Nechcem predbiehať, ale možno aj mojim príchodom do Piešťan prídu do klubu aj ďalšie zaujímavé talenty. Dôležité je však poctivo a systematicky pracovať od najmenších, potom sa určite ukážu aj ďalší perspektívni hráči a hráčky.

Prezident TK Kúpele Piešťany Andrej Bartovic o angažovaní trénera M. Grolmusa:

„Po nástupe do funkcie prezidenta klubu som si stanovil niekoľko cieľov. Jedným z nich, zo športového hľadiska kľúčovým, bolo v strednodobom horizonte priviesť kvalitného a v tenisovom prostredí rešpektovaného šéftrénera s medzinárodnými skúsenosťami, ktorý bude v klube pôsobiť dlhodobo a dostane dôveru kompletne nastaviť športové záležitosti a tréningový proces. Nebudem tajiť, že Milo bol od samého začiatku pre mňa preferovaná voľba. V našom klube tenisovo vyrástol ako hráč a dosiahol najväčšie úspechy (okrem iného získal titul Majstra Európy do 14 rokov vo dvojhre). Rovnako v ňom začal aj svoju trénerskú dráhu. Neskôr viedol ďalšieho odchovanca klubu a Davis Cupového reprezentanta SR Filipa Horanského. Ako šéftréner úspešne pôsobil v momentálne najväčšom klube na Slovensku, v TC Empire Trnava. Je v najlepšom trénerskom veku, pozná prostredie. Počas neformálnych rozhovorov, ktoré sme viedli, však jeho angažovanie až do súčasnej krízy spôsobnej pandémiou nebolo reálne, nakoľko bol viazaný dlhodobou zmluvou. COVID-19 však veľa vecí zo dňa na deň zmenil a keď prišla možnosť, vo Výbore sme neváhali a na spoluprácu okamžite kývli.

Očakávania sú samozrejme veľké. Ako som už spomenul vyššie prvou úlohou pre nového šéftrénera bude nastaviť tréningový proces v klube, metodiku, komunikáciu medzi trénermi a s rodičmi. Druhou rovnako dôležitou to, aby sa osobne po trénerskej stránke venoval najlepším klubovým hráčom vo veku 12-18 rokov. Aby títo nemuseli odchádzať za lepšími podmienkami do Trnavy, alebo Bratislavy, ale naopak, aby okolo nich vytvoril silné tréningové skupiny a do Piešťan dochádzali za kvalitnými tréningami najlepší tenisoví tínedžeri z okolia, tak ako tomu bolo v čase, keď sme boli baštou slovenského tenisu.

Tenisový klub Kúpele Piešťany mal vždy vysoké ambície, takže iné ciele ako tie, že opäť vychováme reprezentantov Slovenska v tenise, si ani nemôžeme dať.“

117 Shares

Najnovšie správy

štvrtok, 20. januára 2022
Meniny má Dalibor, zajtra Vincent