Balans medzi etnografiou a mágiou

  • Kultúra a spoločnosť / Knihy
  • 26. apríla 2020, 00:03

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

(Autor: host)

Česká autorka Kateřina Tučková v románe Žítkovské bohyně ponúka čitateľovi osudy bohýň – výnimočných žien, ktoré sú schopné nezištne pomáhať, ale aj urieknuť. Kniha balansuje medzi etnografiou a mágiou, historickosťou a výrazne osobným prístupom.

Tučková vytvorila fiktívny príbeh, približuje folklór Moravských Kopaníc, kde vychýrené liečiteľky – bohyne – pomáhali telu i duši, vedeli predpovedať budúcnosť aj počasie, ich umenie – bohovanie – sa po praslici dedilo celé stáročia.

Kniha bola napísaná na základe osudov skutočných žítkovských žien, ale nie všetko sa zhoduje s realitou. Mnohé osudy a epizodické príbehy sú pripísané iným bohyniam, niektoré sú fiktívne. Dokumenty v knihe sú vymyslené, ale vychádzajú z existujúcich materiálov, podobných nájdeme v českých aj slovenských archívoch mnoho.

Ivana Papcunová

4 Shares

Najnovšie správy

Tento rok sa študenti z Gymnázia Pierra de Couberina v Piešťanoch opäť zapojili do celoslovenskej súťaže René Anasoft litera gymnazistov…
  • 12.04.2021, 00:02
  • Mladí dnes / Školy / Piešťany
Toto leto sa v kaštieli v Moravanoch nad Váhom uskutoční tretí ročník medzinárodnej umeleckej výstavy Artrooms Moravany 3 - témou…
  • 12.04.2021, 10:00
  • Kultúra a spoločnosť / Podujatia / Výstavy / Región
pondelok, 12. apríla 2021
Meniny má Estera, zajtra Aleš