Zuzana Vráblová preniesla wakeskating na jedno z najkrajších miest planéty

  • Šport / Ostatné športy
  • 8. apríla 2020, 15:03

Zuzana Vráblová si spolu s americkým wakeskaterom Brianom Grubbom splnila veľký sen. Podarilo sa im zajazdiť si v jedinečných vodných lagúnach Národného parku Lençóis Maranhenses v Brazílii.

Piešťanská wakeskaterka si splnila jeden zo svojich snov. © RedBull

Krásne miesta na svete s ešte krajšími vodnými plochami sú všetkým, čo si od života wakeskateri môžu priať. Naša najúspešnejšia jazdkyňa a šesťnásobná majsterka sveta, Zuzana Vráblová, nie je výnimkou – práve naopak. Či už sedí v lietadle alebo vo vlaku, neustále vyhľadáva zaujímavé lokality, ktoré ponúkajú neštandardné možnosti na jazdenie. Jedným z jej veľkých cestovateľských snov, ktorý sa jej napokon aj splnil, bola aj návšteva unikátneho prírodného ekosystému v Národnom parku Lençóis Maranhenses a ty sa teraz spolu s ňou môžeš preniesť na toto nádherné miesto v severovýchodnej Brazílii.

Ako vysvetľuje Zuzka sama: „Je to taká moja obľúbená aktivita – zadávať do Google „vodné priehrady“, „malé vodopády“ alebo „rybníky v národných parkoch.“ Scrollujem celé rieky cez Google Earth, až kým niečo zaujímavé nenájdem.“ Až jedného dňa uvidela obrázok nekonečných azúrových lagún akoby uprostred púšte a bolo jasné, že myšlienka zajazdiť si v nich ju len tak rýchlo neopustí.

„Najväčším zážitkom bolo jednoznačne uvedomenie si, že som na mieste, na ktoré som sa dovtedy pozerala iba cez obrazovku svojho počítača alebo telefónu a snívala o ňom. A teraz som tam zrazu bola a mala možnosť robiť to, čo ma baví najviac – wakeskating,“ pokračovala Piešťanka.

Oblasť Lençóis Maranhenses sa nachádza v regióne Maranhão a rozkladá sa na území veľkom až 155 000 hektárov. Je špecifická prírodným unikátom, aký nenájdeš inde na svete. Miesto, ktoré na prvý pohľad vyzerá ako púšť, v skutočnosti púšťou nie je. Ročne tu totiž spadne okolo 1 200 mm zrážok, ktoré v období dažďov vytvoria medzi bielymi piesočnými dunami priezračné lagúny, ktoré sa vďaka nepriepusnému skalnatému podkladu udržia a vzniká tak úžasné „ihrisko“ plné nekonečných možností.

Okrem nádherného prírodného unikátu, jazdenia a vydarených trikov bol tento projekt aj veľkým dobrodružstvom: „Od príletu do mestečka Sao Luis (bolo najbližšie k parku a to bola asi 5-hodinová cesta autom) už nikto, ale absolútne nikto, nerozprával po anglicky. To bola počas celého projektu pre nás veľká výzva! Jedlo sme si nevyberali, ale jedli sme čo nám dali – takže sme mali každý deň krevety. Každodenná cesta do lokality trvala dve hodiny a vyčerpala nás tak, že sme si nevedeli predstaviť, že máme ešte jazdiť. Niekedy sme mali skutočne náročné podmienky na jazdenie, ale so super kolektívom sme to dali. A o to väčšie potešenie som mala z každého ustáteho triku,“ opisuje Zuzana.

„Vážim si to, že tam s nami bola skvelá crew a že sa ku nám pridal aj Brian. Takéto veci sa bežne nedejú a ja som za to najviac vďačná,“ doplnila piešťanská wakeskaterka.

Pre Zuzanu a Briana to bola vôbec prvá spoločná session, ale napriek často náročným podmienkam, silným vetrom a horúčave sa veľmi rýchlo dostali na rovnakú vlnu a vznikol tak edit, ktorý si môžeš pozrieť vyššie.

Jednu výnimočnú lokalitu si Zuzka vo svojom zozname odškrtáva. Snívať však neprestáva a už má v hlave ďalšie nápady: „Havasu Falls v Grand Canyon v Arizone, Jiuzhaigou National park v Číne alebo aj Blue Lagoon Geothermal Spa na Islande. Už len pozrieť sa na tieto miesta by bol zážitok!“

15 Shares

Najnovšie správy

Jedni zbierajú druhý robia neporiadok. Ako je možné, že niekto si niečo na Lido donesie, obsah konzervy, fľaše či igelitového…
  • 26.05.2020, 00:01
  • Príroda / Piešťany / Spravodajstvo
Kým bežní smrteľníci mali už minulý piatok večer vyložené nohy pri televízii a chystali si pivo k večerným správam, dobrovoľní…
  • 26.05.2020, 00:02
  • Spravodajstvo / Región
utorok, 26. mája 2020
Meniny má Dušan, zajtra Iveta