Horanský pripustil, že sezóna už nemusí pokračovať. Strata financií nie je pre neho fatálna

Slovenský tenista Filip Horanský sa po dobrom úvode sezóny 2020 tešil na jej antukové pokračovanie. Pandémia koronavírusu spôsobila, že namiesto súbojov na kurte musí 27-ročný hráč odložiť raketu a v domácom prostredí sa chrániť pred šírením nebezpečnej nákazy. V rozhovore tiež uviedol, že v súvislosti s pokračovaním sezóny nie je veľký optimista. Horanský je momentálne na 171. mieste rebríčka ATP a spomedzi Slovákov je piaty najlepší.

Filip Horanský je rodákom z Piešťan. © STZ

Sezónu začal prevažne v Južnej Amerike, kde sa na troch zo štyroch antukových turnajov dostal z kvalifikácie do hlavnej časti. Väčšinu duelov vo svojej kariére odohral práve na najpomalšom povrchu, a je zrejmé odloženie ktorého turnaja ho najviac mrzí. „Určite Roland Garros, hoci tento turnaj presunuli na neskôr. Mal som v pláne hrať viacero challengerov, nejaké kvalifikácie na turnaje ATP a samozrejme grandslamové turnaje. Tento rok nebude ani Wimbledon a myslím si, že sa budú rušiť aj ďalšie turnaje,“ uviedol rodák z Piešťan.

Všetky tenisové podujatia pod hlavičkou ATP a WTA sú minimálne do 13. júna odložené, prípadne zrušené. Horanský však predpokladá, že dopad na tenisovú sezónu bude výraznejší. „Nechcem byť pesimista, ale je veľká pravdepodobnosť, že tento rok sa tenis na najvyššej alebo challengerovej úrovni už hrať nebude. Ťažko nájsť aj nejaký rebríčkový systém. Od budúcej sezóny by to bolo ľahšie, ale na druhej strane sa prichádza o veľké peniaze. Určite sa to nezruší všetko naraz, bude sa to posúvať a my musíme len čakať,“ skonštatoval.

Problémom sú aj chýbajúce financie. „Veľa hráčov, ktorí sú v rebríčku mimo Top 200, žije zo zahraničných líg, ktoré sa v lete hrajú v Európe. Tie budú tiež zrušené, čo je veľká strata. Na druhej strane ubudli výdavky, keďže necestujeme. Ja som člen Národného tenisového centra (NTC), takže výdavky na trénera mi hradí Slovenský tenisový zväz (STZ), čo je veľká pomoc,“ priznal Horanský.

Súčasná mimoriadna situácia môže dokonca ukončiť kariéru tenistom, ktorým sa počas kariéry nepodarilo zarobiť dostatok peňazí. Filip Horanský takéto čierne myšlienky nemá. „Áno, je možné, že táto kríza a finančné straty niekomu ukončia jeho tenisový život a bude si musieť nájsť nejakú inú stálu prácu. Ja som nejaké peniaze zarobil a mám aj našetrené. U mňa nie sú teraz výdavky také veľké. Chvalabohu, nie som na tom tak, že by som nemal z čoho žiť alebo že by som v dôsledku tejto epidémie musel ukončiť kariéru,“ povedal zverenec Karla Kučeru.

Filip Horanský prakticky nedržal raketu v rukách od začiatku marca, keď sa s daviscupovým tímom Slovenska pripravoval na barážové stretnutie proti Česku (1:3). Snaží sa však udržať v kondícii a tiež nájsť v súčasnej situácii aj niečo pozitívne. „Chodím do posilňovne, behať alebo len tak do prírody. Nie je to ideálna príprava, ale v momentálnej situácii sa aspoň takto snažím udržiavať. Okrem toho sa dajú robiť nejaké videoanalýzy na zlepšenie techniky. Snažím sa tiež učiť, čo som zanedbal ešte počas vysokej školy. Popri tom pracujem doma na záhrade a učím sa nové veci,“ dodal Horanský.

SITA

4 Shares

Najnovšie správy

štvrtok, 20. januára 2022
Meniny má Dalibor, zajtra Vincent