Olympiáda v informatike a krajské kolo v geografii sa konali online formou

Celoštátne kolo Olympiády v informatike a krajské kolo v geografii sa uskutočnili online formou. Informovalo o tom na svojej stránke Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR).

© IUVENTA

V polovici marca sa pre mimoriadnu situáciu spôsobenú šírením ochorenia Covid-19 zrušili termíny 11 okresných, krajských a celoštátnych kôl predmetových olympiád a postupových súťaží. Niektoré z nich sa pritom mali konať priamo v Piešťanoch. Iuventa-Slovenský inštitút mládeže na svojej stránke uviedol, že ak to situácia umožní, stanovia ich náhradné termíny.

Predseda Olympiády v informatike Michal Foriška poznamenal, že pri príprave online celoštátneho kola nezačínali úplne od nuly. Dodal, že majú súťaže konajúce sa cez internet, a teda aj časť potrebnej infraštruktúry. „Napriek tomu však bolo potrebných viacero krokov, aby sme zabezpečili dostatočnú úroveň pohodlia a zároveň rozumnú kontrolu rovnakých podmienok pre všetkých súťažiacich,“ priblížil. Podotkol, že situáciu im nezľahčila ani skutočnosť, že súťaž organizujú v rovnakom čase a s rovnakými úlohami aj v Českej republike. Postup museli koordinovať aj s nimi.

Pred celoštátnym kolom dostali súťažiaci dotazník o ich technických možnostiach v domácom prostredí. Počas súťaže sa pripojili ku skupinovému videohovoru, aby ich porotcovia videli. Svoje riešenia účastníci posielali pomocou webového rozhrania, ktoré bolo špeciálne pripravené pre túto súťaž.

Medailisti a úspešní riešitelia olympiády postúpili na sústredenia pred Medzinárodnou olympiádou v informatike a Stredoeurópskou olympiádou v informatike. Aj tieto súťaže sa plánujú dištančnou formou. Do súťaže sa zapojilo 29 súťažiacich. Prvé tri miesta v celoštátnom kole Olympiády v informatike obsadili žiaci z Gymnázia na Grösslingovej ulici v Bratislave. Na delenom treťom mieste sa umiestnila žiačka Spojenej školy na Novohradskej 3 v Bratislave.

Do krajského kola Geografickej olympiády sa dištančne zapojilo 645 stredoškolákov. Všetci súťažiaci riešili online test. Na príprave a uskutočnení sa podieľala aj Katedra regionálnej geografie, ochrany a plánovania krajiny Univerzity Komenského v Bratislave. Technické zázemie poskytlo a zabezpečilo Vydavateľstvo MAPA Slovakia, ktoré dlhodobo podporuje Geografickú olympiádu na Slovensku. Celoštátne kolo tejto olympiády bude mať tiež dištančný priebeh.

Školy sú momentálne zatvorené do odvolania a výučba sa uskutočňuje dištančnou formou. Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. V tejto súvislosti boli v krajine zavedené viaceré obmedzenia na zamedzenie šírenia ochorenia. Núdzový stav platí pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, v ktorých poskytujú zdravotnú starostlivosť.

SITA

5 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 25. mája. Tento deň je Sviatkom sv. Urbana – patróna vinohradníkov, Medzinárodným dňom nezvestných detí a Dňom…
  • 25.05.2020, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 25. mája 2020
Meniny má Ela, zajtra Urban