Zomrela futbalová osobnosť Dušan Bartovič

1. apríla 2020 zomrel vo veku 76 rokov účastník OH 1968 v Mexiku a 2-násobný bývalý československý futbalový reprezentant Dušan Bartovič, ktorý pochádzal z Veľkých Kostolian.

1. apríla 2020 zomrel vo veku 76 rokov účastník OH 1968 v Mexiku a 2-násobný bývalý československý futbalový reprezentant Dušan Bartovič. © SFZ

V drese Československa odohral dve stretnutia. V nominácii trénera Rýgra sa ocitol v októbri 1970 v kvalifikačnom zápase o postup na MS 1972 proti Fínsku v Prahe a v nasledujúcom dueli proti Poľsku na Letnej. V roku 1968 bol členom kádra trénera Blažejovského na Olympijských hrách v Mexiku. Nastúpil v dueloch proti Guatemale a Bulharsku. „Účasť na olympijskom turnaji a reprezentačné štarty patria k vrcholom mojej kariéry. Je príjemné spomínať s odstupom času na príjemné chvíle,“ povedal nám v jednom z rozhovorov bývalý hráč Jednoty Trenčín, kde odohral v rokoch 1965 až 1972 spolu 146 zápasov a strelil sedemnásť gólov.

Spomienky na olympijský turnaj oživil pred ôsmimi rokmi, kedy prišiel osobne na galavečer pri príležitosti vyhlásenia ankety o najlepšiu futbalistku roka. Medzi najlepšími figurovala jeho vnučka, dnes opora ženskej futbalovej reprezentácie, Diana Bartovičová. Futbal je v rodine Bartovičovcov fenomén. „V minulosti hrali dievčatá iba sporadicky, dnes je ženský futbal oveľa populárnejší. Vnučka kráča v mojich šlapajach. Ja som bol reprezentantom, ona dosiahla to isté. Prial by som si, aby ma predčila a zaznamenala účasť na záverečnom turnaji MS,“povedal vtedy hrdý starý otec Dušan Bartovič.

V Trenčíne začínal pod vedením trénera Michala Vičana, kde spolu s Vladimírom Mojžišom vytvorili najmladšiu stredopoliarsku ligovú dvojičku. Bolo príznačné, že obaja zažili reprezentačný debut v rovnaký deň, 7. októbra 1970 v Prahe proti Fínsku. V roku 1967 sa podpísala nerozlučná dvojica Bartovič-Mojžiš pod prvenstvo Trenčanov po jesennej časti najvyššej domácej súťaže.

Na trénerskú dráhu sa vydal v Novom Meste nad Váhom, neskôr sa venoval mládežníckym družstvám a seniorským tímom v nižších súťažiach v Hornej Strede a Beckove. V roku 2018 bol uvedený do Siene slávy trenčianskeho futbalu. V stredu 1. apríla 2020 zomrel vo veku 76 rokov.

Futbalová rodina prijala správu s hlbokým zármutkom a rodine zosnulého vyjadruje úprimnú sústrasť. V našich myšlienkach sme v tejto chvíli najmä s jeho najbližšími.

Česť jeho pamiatke!

Zdroj: SFZ

101 Shares

Najnovšie správy

piatok, 29. mája 2020
Meniny má Vilma, zajtra Ferdinand