Zmena sveta

Za bežných okolností by v piatok praskala Krajinská cesta vo švíkoch, kolóny by sa tvorili minimálne po ďalšiu križovatku a autá by míňali asfalt jedno po druhom. Tentoraz to bolo inak. V piatok popoludní stačilo pred „kruháčom“ pribrzdiť. Áut bolo na ceste minimum

(Autor: rs)

Ak by sa nič nedialo a prežívali by sme štandardný začiatok jari, počas uplynulého teplého víkendu by centrum Piešťan bolo plné ľudí. Tam však nateraz nevonia káva ani zákusky a život zastal.

Žijeme čudné dni a týždne, ktoré sa postupne možno zmenia na mesiace. Všetko sa otočilo naruby a to, čo ešte donedávna bolo nemysliteľné, je dnes sivou realitou. Ak by pred mesiacom niekto vyšiel na ulicu s rúškom a rukavicami, pravdepodobne by sa ocitol na niektorej zo satirických stránok na Facebooku či Instagrame. Dnes je sebeckým čudákom ten, kto stále nerešpektuje nariadenia a aspoň si okolo hlavy neobmotá šál či staré tričko. Z rúšok sa postupne stali módne doplnky a pre niekoho výhodný biznis.

Ľudia sa v roku 2020 naučili, že po príchode domov si treba poriadne umyť ruky a baktérie treba likvidovať nielen z toalety, ale aj z kľučiek či mobilných telefónov. Úrady začali komunikovať elektronicky a žiadosti či problémy, na ktoré si ľudia museli vyhradiť pol dňa stráveného vo vydýchanej chodbe, konečne idú riešiť promptne z pohodlia domova.

Kým jedni majú práce vyše hlavy a nevidia, kedy dostanú šancu si oddýchnuť, iní sú uväznení medzi múrmi svojich domovov a nevedia, čo s voľným časom. Ale nie, nie sú v spoločnosti menej potrební. Každý z nich zastáva dôležité miesto aj napriek tomu, že im nebol venovaný piatkový potlesk.

Svet sa mení. Na úkor toho najcennejšieho, zdravia a života tisícov ľudí, sa učíme. Azda sa napokon podarí aspoň poznatky týchto dní zužitkovať a posunúť vďaka nim spoločnosť o čosi dopredu.

Dobojujme to spoločne. Nasaďme si rúška a rukavice, keď bude treba doplniť zásoby potravín. Vyberajme si odľahlé miesta na krátke prechádzky či športovanie. Rešpektujme všetci nariadenia, ktoré majú viesť k tomu, aby sme si opäť mohli vychutnať všedné momenty obyčajných dní. Aby sme sa onedlho stretli na Kúpeľnom ostrove, v centre so zmrzlinou v ruke, zavadzajúc si na hrádzi či na chodníku. A najmä, skúsme tieto dni prečkať vo vzájomnej súdržnosti a tolerancii namiesto osočovania, urážok a jedovitých poznámok. Každý má na tomto svete svoje miesto, ktorým ho dotvára do podoby, ktorá dnes už mnohým veľmi chýba.

49 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 27. mája. Tento deň Medzinárodným športovým vyzývacím dňom. Meniny má Iveta.
  • 27.05.2020, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 27. mája 2020
Meniny má Dušan, zajtra Iveta