Podľa matematického modelu nakaziť sa môže až pol milióna Slovákov

Generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Martin Smatana hovoril na TA3 o premenných, ktoré zahrnuli do matematického modelu, ktorý prognózuje, že infekčným ochorením Covid-19 sa môže nakaziť približne pol milióna Slovákov.

Pri výrazných obmedzeniach mobility (uzatvorené školy, povinná karanténa okrem nevyhnutných nákupov, atď.) je efekt nižšieho vrcholu a pomalšieho nástupu choroby najvýraznejší. Aj keď celkový pomer nakazených je stále na vrchole 10 percent. (Autor: MZ SR )

Alfa je premenná, ktorá ukazuje level mobility populácie. Jedna reprezentuje úplnú mobilitu (štandardná migračné správanie, množstvo presunov medzi obcami a plný sociálny kontakt) a nula reprezentuje úplné zastavenie mobility medzi mestami.

Scenár, s ktorým Smatana pracuje, počíta s tým, že vrchol by mal vírus dosiahnuť za najbližších 110 dní, potom by mal počet infikovaných klesať.

„Keď budeme zodpovední, nemusí sa ten model naplniť,“ konštatuje optimisticky.

Zdroj: TA3

28 Shares

Najnovšie správy

Ešte pred asi týždňom bola v piešťanskom priemyselnom areáli na poľnej ceste hneď vedľa informačnej tabule hovoriacej o zdroji vody…
  • 09.07.2020, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo / Región
Dnes je štvrtok 9. júla. Tento deň je Medzinárodným dňom za zničenie malých a ľahkých zbraní. Meniny má Lujza.
  • 09.07.2020, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 9. júla 2020
Meniny má Lujza, zajtra Amália