Odišiel milovník prírody, staviteľ Karol Robert Thoma

  • Nezaradené / Kultúra a spoločnosť / História / Piešťany / Spravodajstvo
  • 18. marca 2020, 13:29

Vo veku nedožitých 86-tich rokov zomrel Piešťanec Karol Robert Thoma. Dlhoročný člen Telovýchovnej jednoty Bezovec Piešťany bol spolu so svojím bratom iniciátorom postavenia lyžiarskeho vleku VL 1000 na Bezovci.


Karol Robert Thoma zomrel vo veku nedožitých 86 rokov. (Autor: pet)

„S hlbokým zármutkom oznamujeme, že dňa 13. 3. 2020, vo veku nedožitých 86 rokov, zomrel dlhoročný člen TJ Bezovec Piešťany, Ing. Karol Robert Thoma. Narodil 9. 5. 1934. Celý svoj život sa venoval životu na Bezovci. Spolu s Bratom Róbertom začali s myšlienkou postaviť na Bezovci vlek s dĺžkou 1000 metrov, ktorá sa zrealizovala a vlek VL 1000 bola v roku 1965 spustený do prevádzky. Karol bol medzi zakladajúcimi členmi TJ Bezovec Piešťany, ktorá vznikla pred 50 rokmi dňa 5. 11. 1970. Zároveň bol aj zakladajúcim členom a členom prvého predstavenstva združenia Lanovky a vleky na Slovensku, ktoré bolo založené v roku 1967. Ako stavebný inžinier bol pri všetkých významných projektoch, ktoré sa v 70. a 80. rokoch vybudovali na Bezovci,“ znel text smútočného oznámenia zverejnený na stránke piešťanských turistov. „Je mi to úprimne ľúto, že Ejči odišiel tak náhle,“vyjadril ľútosť a prezradil prezývku piešťanského turistu, tiež turista Aurel Zsolnay. 

Karol Robert Thoma pri kríži na Banke, ktorý postavil spolu s legendárnym piešťanským jezuitom Michalom Potockým. Foto: pet

Karol Robert Thoma spolupracoval aj s Piešťanským týždňom, do redakcie nám nosil námety. Jedným z nich bol jeho nápad ponatierať a opraviť na Banke medzi stromami ukrytý nenápadný kríž, ktorý v čase prenasledovania rehoľníkov a veriacich postavil piešťanský jezuita páter Michal Potocký. Pomohol mu mladý Karol Robert Thoma.

 „Kríž sme postavili začiatkom septembra v roku 1953. Páter Potocký sa vtedy ukrýval pred komunistami v našej chate, ktorá je neďaleko miesta, kde stojí kríž,“ spomínal pamätník tejto sakrálnej stavby. Kríž je tak dobre ukrytý medzi stromami, že aj on sám ho mal problém po rokoch nájsť. Počas komunizmu o jeho existencii Thoma nikomu nehovoril. Umelé kvety pri kríži boli však svedkami toho, že svojich ochrancov si aj vtedy našiel. Piešťanec vyzval ešte v roku 2014 verejnosť, najmä mladých skautov, aby kríž trošku opravili a ponatierali.

K. R. Thoma bol aktívny aj v seniorskom veku. Ako 75-ročný kandidoval za poslanca Trnavského samosprávneho kraja a napríklad v roku 2014 do europarlamentu.

Nech odpočíva v pokoji!

231 Shares

Najnovšie správy

Aj v Piešťanoch sa môžete objednať na testovanie na COVID-19, a to v dvoch odberových miestach - KSC Fontána a…
  • 22.01.2021, 10:30
  • Piešťany
piatok, 22. januára 2021
Meniny má Zora, zajtra Miloš