Podoby džezu

  • Kultúra a spoločnosť / Hudba
  • 8. marca 2020, 10:00

Milí priatelia džezu a dobrej hudby, kúpil som si dve fľašky šampanského. V sobotu sme čakali dlhý povolebný večer. Jedna bola určená – ak vyhrá môj favorit, a ak vyhrajú „naši“ ako celok, tak strelíme aj druhú. Nádej na zmenu posilnili prvé odhady volebných výsledkov. Počiatočnú eufóriu poopravilo postupné sčítavanie hlasov. Odhady boli v niektorých prípadoch príliš optimistické. Rátali sme počty kresiel a skladali koalície.


Jano Babič (Autor: red)

S pokračujúcim časom sa miešala spokojnosť s neistotou. Bolo už nadránom, keď končili televízne prenosy, a ešte stále nebolo rozhodnuté. Už som to vzdal a druhú fľašku šampanského sme dali na ľad. Ráno bolo prvou otázkou, ako to dopadlo. Chýbalo málo, ale chýbalo. V parlamente bude chýbať pravicová strana, s ktorou sa počítalo, a bude chýbať aj strana, tvoriaca parlamentné štruktúry európskych štátov s vyspelou demokraciou. O to viac, že považujeme našu krajinu za kresťanskú.

Mám obavy, že veriaci pri urnách zabudli na ich súčasného zástupcu a nechali sa zviesť skôr neslávnou históriou temného obdobia vládnuceho v krajine. A ešte jedna skutočnosť – pri sledovaní volebných výsledkov mi napadlo, že tam chýba ešte jeden silný subjekt dôležitý pri riešení ohrozenia životného prostredia na našej planéte. Veď sme akosi zabudli na stranu „zelených“. Budem rád, ak tú druhú fľašku strelíme o štyri roky…

Podoby džezu napredujú nerušene vo svojom týždennom rytme. Blíži sa sviatok žien a v našej relácii pokračuje cyklus na tému „Ženy v džeze“. Lenka Molčányiová vypracovala ďalší diel, v ktorom sa stretneme s ojedinelou postavou dnes už svetovej džezovej scény. Vo Francúzsku narodená Cyrille Aimée zdokonalila svoj kumšt v Spojených štátoch amerických.

Povieme si, aký bol Winter Jazz Fest v Trnave, Jon Christensen bol jeden z mála európskych bubeníkov, ktorý presvedčil americkú džezovú scénu. „Legendárna skladba Take Five od Dave Brubecka znela pôvodne úplne inak,“ tvrdia súčasníci. Presvedčíme sa.

To všetko v nedeľu na Rádiu Piešťany v relácii Podoby džezu a na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.

8 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 9. augusta. Tento deň je Medzinárodným dňom solidarity s bojom žien v Juhoafrickej republike a Namíbii, Dňom…
  • 08.08.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 9. augusta 2022
Meniny má Ľubomíra, zajtra Vavrinec