Všetko sa raz pominie. Večný je iba Šabľový tanec Arama Chačaturjana

  • Kultúra a spoločnosť / Knihy
  • 1. marca 2020, 10:00

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

(Autor: InfoKnihy)

Pavel Vilikovský, aristokrat slova, navždy opustil slovenskú literárnu scénu. Od 60. rokov minulého storočia napísal dve desiatky kníh, navyše bol vynikajúcim prekladateľom anglickej a americkej prózy. Debutoval zbierkou poviedok Citová výchova v marci, provokoval prvým slovenským postmoderným románom Večne je zelený, dva razy získal cenu Anasoft litera – za zbierku poviedok Čarovný papagáj a iné gýče a za novelu Prvá a posledná láska.

Vilikovský nás čitateľov s obľubou zavádza, zneisťuje a mätie nás, hrá sa s nami, často ironizuje a využíva jemný situačný humor. Podľa autora sú v ľudských príbehoch len dva pevné nezvratné body – narodenie a smrť, ostatné je na rozprávačovi. „Všetko sa raz pominie. Večný je iba Šabľový tanec Arama Chačaturjana,“ je poslednou vetou v poslednom autorovom románe RAJc je preč.

Ivana Papcunová

4 Shares

Najnovšie správy

Toto leto sa v kaštieli v Moravanoch nad Váhom uskutoční tretí ročník medzinárodnej umeleckej výstavy Artrooms Moravany 3 - témou…
  • 12.04.2021, 10:00
  • Kultúra a spoločnosť / Podujatia / Výstavy / Región
Tento rok sa študenti z Gymnázia Pierra de Couberina v Piešťanoch opäť zapojili do celoslovenskej súťaže René Anasoft litera gymnazistov…
  • 12.04.2021, 00:02
  • Mladí dnes / Školy / Piešťany
pondelok, 12. apríla 2021
Meniny má Estera, zajtra Aleš