„Zuška“ vychováva budúcich výtvarníkov

Každoročne sa spomedzi žiakov Základnej umeleckej školy v Piešťanoch najviac detí vydá umeleckým smerom práve vtedy, ak sú absolventmi výtvarného odboru. Svoj talent žiaci predstavili verejnosti v oboch výstavných miestnostiach Domu umenia vo štvrtok 6. februára počas slávnostnej vernisáže výstavy s názvom Zimný semester 5.

Vystavené práce si do Domu umenia prišli pozrieť žiaci i pedagogičky. foto: autor

Vo výstavných priestoroch sa objavili maľby, kresby, grafiky, ale aj trojrozmerné objekty, ktoré žiaci vytvárali v predchádzajúcich mesiacoch. Námety tvorili zvieracie predlohy, krajinky, piešťanské dominanty, ale aj ľudia – napríklad matky a otcovia. Niektoré deti vytvorili diela, ktoré vyrážali dych a fotili si ich aj ostatní návštevníci, nielen samotní rodičia. „Výtvarný odbor je druhý najväčší v našej škole. Navštevuje ho vyše 300 žiakov,“ priblížil riaditeľ školy Kamil Vavrinec, pričom poznamenal, že dovedna navštevuje tento školský rok základnú umeleckú školu zriaďovanú mestom 1046 žiakov. Výtvarníkov vyučuje šestica pedagogičiek – vedúca Alena Černíková, Anna Bachárová, Julie Džambazovič, Svetlana Kromholcová, Jana Rojíková a Klára Sádecká.

Mladým výtvarníkom sa darí. Niektorí majú aj teraz svoje práce v súťažiach, pričom každoročne dosahujú výborné výsledky. „Dokonca vo výtvarnom odbore máme najviac žiakov, ktorí pokračujú v umeleckom vzdelávaní na stredných, prípadne vysokých školách. Dúfame, že aj v tomto roku sa bude dariť všetkým, ktorí majú záujem o tento druh štúdia,“ dodal riaditeľ.

Rodičom, ktorí si prišli pozrieť diela svojich ratolestí, obdivovať ich a vyfotografovať si ich, sa prihovorila aj jedna z pedagogičiek. „Počas celého roka sa s vašimi deťmi snažíme nielen dosahovať technické výkony a pokroky, ale snažíme sa im vytvoriť pohodu, priestor pre kreativitu, čo, myslím si, veľmi málo zažívajú v ostatnom školskom živote. Učíme aj dospelých, ktorí veľmi dobre vedia, čo znamená prísť na výtvarnú a popustiť uzdu fantázii. A toto, čo vystavujeme, by malo byť tým najlepším, čo sa im za posledný polrok podarilo,“ povedala J. Džambazovič, ktorá dodala, že viaceré práce sa nezmestili, keďže žiakov je veľmi veľa.

Výstavu Zimný semester 5 si môžete pozrieť do 1. marca v oboch výstavných sieňach Domu umenia.

(am)

116 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 4. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Barbory, patrónky baníkov a delostrelcov. Meniny má Barbora, Barbara.
  • 03.12.2020, 23:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Polícia upozorňuje účastníkov premávky, aby zvýšili opatrnosť na cestách a prispôsobili svoju jazdu poveternostným podmienkam a stavu vozovky. Zároveň žiada…
  • 03.12.2020, 08:52
  • Spravodajstvo
piatok, 4. decembra 2020
Meniny má Barbora, zajtra Oto