Podoby džezu

  • Kultúra a spoločnosť / Hudba
  • 9. februára 2020, 00:02

Milí priatelia džezu a dobrej hudby, Svätoplukove prúty sú symbolom súdržnosti v otázke prežitia. Názorné poučenie, že viac ľudí viac dokáže, že spoločný záujem podporený vzájomnou pomocou je cesta k dosiahnutiu cieľa. Prirodzenou túžbou človeka je patriť k niekomu, k skupine bytostí s rovnakým štýlom života, názormi, uctievaní hodnôt.


Jano Babič (Autor: red)

Už v detstve sme sa stretávali, dávali sme si rôzne mená podľa záujmu a uctievania svojich idolov. Mali sme pravidlá, sľúbili sme si vernosť, navzájom sme si pomáhali a boli sme pripravení jeden druhého ochrániť. Cítili sme navzájom úctu, priateľstvo spolupatričnosť. Mali sme pravidlá, ktorých dodržiavanie bolo samozrejmosťou a dobrovoľnou povinnosťou. Mali sme spoločné tajomstvá, čítali sme rovnaké knižky, počúvali rovnakú hudbu, fandili rovnakému mužstvu. Tešili sme sa na stretnutia a ich miesto a čas bol vžitý, ako boli vžité naše vzťahy založené na vzájomnej úcte a rešpekte.

Stávalo sa, že niekto z nás musel odísť. Keď nakrátko, hovorili sme si, veď on sa onedlho vráti. Niekedy sa niekto z nás lúčil nadlho. Rodičia menili miesto bydliska, odchádzali za zamestnaním. Potom bolo lúčenie smutné. Bolo veľa otázok – prečo… Nedalo sa to riešiť inak? Nemohol tu náš priateľ ostať? Ako bude jemu? Ako bude nám? Odišiel jeden z nás a bolo nám to veľmi ľúto.

Nedávno sme sledovali, ako odišiel „jeden z nás“. Demokraticky a pokojne nastúpil cestu samostatnej existencie. Je to jeho zvrchované rozhodnutie. V dnešných pomeroch prenosu informácií, cestovania, pracovných príležitostí, obchodu je takmer nemožné existovať izolovane bez vzájomných kontaktov a spolupráce. V tejto chvíli je ešte naliehavejšie poznanie, že demokracia a sloboda je veľmi krehká. Nedajme priestor ani čas krikľúňom, aby nachytali kohokoľvek na ich sľuby o šťastí a blahobyte. Bola by to zničujúca chyba.

Vždy začiatkom kalendárneho roka sa to hemží anketami, rebríčkami, štatistikami rôznych agentúr a magazínov. Aj vydavateľstvá sa činia uvádzaním nových albumov. Budúca relácia Podoby džezu bude mať čo robiť, aby obsiahla všetky novinky a ocenenia džezových umelcov.

Máme mená laureátov ocenenia Grammy 2019, anketa o najlepší slovenský džezový album už kompletuje zoznam nominovaných. Zvolenský gitarista Peter Palaj a jeho kvartet nahral debutovú nahrávku, Valér Miko a jeho sprievod nahrali vyznanie životu. Informácie a aktuality z domácej a zahraničnej džezovej scény sú pravidelnou súčasťou našej relácie.

Na stretnutie v nedeľu o 20. hodine na Rádiu Piešťany pri relácii Podoby džezu sa teší vám a džezu verný Jano Babič.

8 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 9. augusta. Tento deň je Medzinárodným dňom solidarity s bojom žien v Juhoafrickej republike a Namíbii, Dňom…
  • 08.08.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 9. augusta 2022
Meniny má Ľubomíra, zajtra Vavrinec