Kotleba to do Piešťan predsa len asi stihne, požiadal o odročenie súdu

Špecializovaný trestný súd v Pezinku dnes odročil hlavné pojednávanie s predsedom politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marianom K. Vyhovel tak požiadavke obžalovaného. Ten žiadal odročenie z dôvodu, že samosudkyňa na začiatku pojednávania uviedla, že žalovaný skutok môže byť podľa nej posudzovaný podľa prísnejšej právnej kvalifikácie. Na základe toho mu namiesto možnej pokuty hrozí trest až osem rokov basy.


Kotlebovi do reči veľmi nebolo. Na otázky o čísle 1488 novinárom neodpovedal a ušiel. (Autor: David Ištok/Aktuality.sk)

Marian K. momentálne čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur. Podľa sudkyne však tento skutok možno kvalifikovať aj ako založenie a propagovanie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.

Číslo 14 v sume 1 488 podľa orgánov činných v trestnom konaní totiž predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane. Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Prokurátor Tomáš Honz označil na začiatku dnešného pojednávania číselnú symboliku za notoricky známy a používaný symbol extrémistov. Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú s tým, že je postavená na hypotetických a teoretických úvahách prokurátora.

Marian K. v minulosti raz pre odovzdávanie šeku obžalobe čelil, Špecializovaný trestný súd ju však odmietol. Na začiatku dnešného pojednávania sa vyjadril, že proces je snahou o šikanu predsedu najsilnejšej opozičnej strany. K svojej prípadnej vine alebo nevine sa pred súdom vyjadrí na ďalšom pojednávaní štvrtého marca.

Súdnemu konaniu čelili v minulosti aj ďalší dvaja poslanci ĽSNS. Stanislav Mizík bol v kauze údajného protižidovského statusu na sociálnej sieti oslobodený, pretože nebolo dokázané, že ho napísal on. Naopak, Milan Mazurek bol právoplatne odsúdený za výroky na adresu Rómov, ktoré povedal v rozhlasovom vysielaní. Z dôvodu odsúdenia prišiel o poslanecký mandát.

Kotlebovci majú namierené tento piatok na predvolebný míting v Piešťanoch. Na protest proti nim sa však chystá aj piešťanská občianska iniciatíva pod názvom „Nechceme zlo a nenávisť v Piešťanoch“.

Pror/SITA

265 Shares

Najnovšie správy

pondelok, 26. októbra 2020
Meniny má Aurel, zajtra Demeter