Grape festival roka 2019, ale na letisku v Piešťanoch naposledy

  • Piešťany / Spravodajstvo
  • 23. januára 2020, 08:00

Zväz autorov a interpretov populárnej hudby (ZAI) odovzdal minulý týždeň výročné ceny ZAI za rok 2019. Ocenenia v podobe sošky mikrofónu si v jedenástich kategóriách prevzali interpreti, redaktori a organizátori hudobných podujatí. Medzi ocenených sa zaradil aj letný hudobný festival v Piešťanoch, Grape.

Grape usporiadajú v dňoch 7. a 8. augusta 2020 na letisku v Piešťanoch naposledy. foto: gregi.net/FB Grape festival

Cenu za festival roka 2019 udelili organizátorom festivalu Grape, ktorého v poradí desiaty ročník sa na piešťanskom letisku konal 9. a 10. augusta 2019. Na letisku sa však tento čoraz významnejší slovenský hudobný festival v roku 2020 bude konať naposledy.

Sošky mikrofónu si v jedenástich kategóriách prevzali interpreti, redaktori a organizátori hudobných podujatí

Grape je hudobný festival, konajúci sa každoročne od roku 2010 počas augusta. Prvý ročník sa mal pôvodne uskutočniť v Pezinku (preto názov hrozna Grape), avšak po presune do Piešťan na tomto mieste už zostal.

Grape postupne vyrástol z pôvodne malého podujatia na jeden z najväčších hudobných festivalov na Slovensku, pričom svojou snahou o prezentáciu slovenskému publiku menej známych umelcov z domova aj zahraničia si získava pozitívne ohlasy. Festival sa v rokoch 2012 a 2014 zaradil medzi desať najlepších malých festivalov v Európe podľa Europe Festival Awards. Kapacita je 20-tisíc divákov, prvý raz sa Grape vypredal v roku 2014. A ani vlani to nebolo inak.

Festival bol prínosom aj pre poskytovateľov ubytovania a reštauračných služieb v kúpeľnom meste. Počas dvoch dní v úvode augusta si miestni podnikatelia v oblasti služieb mohli povedať, že išlo pre nich o takzvaný zlatý víkend, keď boli piešťanské ubytovacie kapacity takmer do posledného miesta obsadené najmä návštevníkmi festivalu. Ako jeden z najlepších malých festivalov v Európe priťahoval Grape i klientelu, ktorá neobľubovala prespávať v stanovom mestečku na letisku a atmosféru si vychutnávala iba pri hudobnej produkcii a na noc sa odoberala do hotelového komfortu.

Avšak z Piešťan začali lietať chartrové lety do dovolenkových destinácií v Turecku a Egypte. A malo by ich byť ešte viac. Kraj sa snaží vrátiť letisku jeho pôvodnú funkciu. Festival však na letisku nemôže fungovať, ak má letisko zabezpečovať leteckú prevádzku.   

Grape na letisku v Piešťanoch tak usporiadajú naposledy 7. a 8. augusta 2020. Organizátori festivalu Juraj Podmanický a Ján Trstenský sa nechali v závere minulého roka počuť, že by v regióne radi zostali.

Kde by to však malo byť, nie je jasné. Ak chce mať festival i naďalej ambíciu prijať 20-tisíc návštevníkov, potrebuje pozemky v obdobnej veľkosti piešťanského letiska. Takými však v regióne nedisponuje ani Trnavská župa, ale ani piešťanská samospráva. Preto ak chce festival v regióne naozaj ostať, musel by nájsť priestory na privátnych pozemkoch s ucelenou veľkosťou letiska. A, samozrejme, pri obslužnosti 20-tisíc návštevníkov i obdobnú infraštruktúru prístupových ciest, parkovacích plôch a inžinierskych sieti, ako má letisko.

Grape sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou zaradí medzi trojicu obľúbených festivalov, ktoré z Piešťan za posledné roky odišli. Punkáči deťom odišiel z autokempingu na Lodenici na letisko do Trenčína, Topfest sa z letiska vrátil späť na Zelenú vodu a Grape po tomto lete vyženú charterové dovolenkové lety.

Z letných hudobných festivalov tak v Piešťanoch zostáva už len posledný – Lodenica, aj ten však podľa pravidelných návštevníkov vraj za posledné roky stráca svoju pôvodnú úroveň.

Jozef Vojčiniak

51 Shares

Najnovšie správy

Piešťanské kúpalisko Eva spustilo svoju 86. sezónu pred viac ako dvomi týždňami. Po prvý raz návštevníci prešli jej bránami v…
  • 07.07.2020, 00:02
  • Piešťany / Spravodajstvo
V aktuálnom vydaní Piešťanského týždňa, ktorý je v predaji od utorka nájdete množstvo najmä regionálnych udalostí.  
  • 07.07.2020, 08:00
  • Piešťanský týždeň / Piešťany
utorok, 7. júla 2020
Meniny má Oliver, zajtra Ivan