Fantázia živí strach

Je to zvláštne, no každý z nás sa v živote stretáva s prekonávaním nejakého druhu strachu. A nejde pritom len o fóbie z výšok, uzavretých priestorov, vody, pavúkov, hadov či psov, teda strach, s ktorým sa bez problémov zveríme svojmu okoliu. Často ide o akýsi vnútorný nepokoj, strach z odmietnutia, opustenia, zrady, ba dokonca výsmechu.

Alexandra Mathiasová

Vytvárame si v hlave vlastné fantazijné zápletky, často až v absurdných súvislostiach. Bojíme sa budúcnosti. Toho, že sa zopakuje niečo z minulosti, ale aj toho, že sa niečo nezopakuje už nikdy. Je to iracionálne a nepotrebujeme, aby to niekto zo širšieho okolia vedel.

Strach nás však dokáže v mnohom ovplyvniť. V správaní sa k ľuďom, v konaní, respektíve nekonaní. Otázka je, či ho necháme zvíťaziť. Či necháme, aby ovplyvnil naše skutky alebo zabránil otvoriť nové možnosti. Či necháme iných, aby nás prostredníctvom neho zákerne opantali vlastnými desmi a namiesto toho, aby nám pomáhali strach prekonávať, budú ho v nás ešte viac živiť pre svoj vlastný prospech.

Každý z nás sa niečoho bojí, len niektorí ľudia sa rozhodli strachu nepoddať. Využiť fantáziu, kreativitu a bystrý um, aby vymysleli niečo, čo môže pomôcť iným a spraviť tak zo sveta zasa o kus lepšie miesto. Iste sa niečoho boja aj ľudia, ktorí majú množstvo skvelých nápadov a plánujú sa uchádzať o hlas ľudu v projekte participatívneho rozpočtu, o ktorom píšeme na strane 7. Určite niektorí z nich premýšľajú, či je ich nápad dostatočne užitočný, dobre rozpracovaný, či sa bude ľuďom páčiť a či s ním uspejú. Ak by sa títo kreatívni ľudia nechali ovládnuť strachom, nemali by sme kopu skvelých vecí, za ktorými už dnes hrdo a úspešne stoja.

Ak by sa športovci nechali ovládnuť strachom z prehry či zranenia, na stranách 21-24 by sme nemali ani zmienku o ich úspechoch. A ak by sa rodičia nechali ovládnuť strachom z príchodu dieťaťa, nemali by sme na strane 17 fotografie dvoch krásnych malinkých bábätiek. A strach o dieťa pozná azda každý milujúci rodič. Rovnako i to, že je veľmi ťažké sa s ním naučiť žiť a nenechať ho prerásť cez zdravý rozum.

Asi nie som sama, kto pozoruje silnejúci strach v spoločnosti. S argumentmi postavenými „na vode“ ju polarizuje na skupiny, ktoré sa v podstate boja jedna druhej navzájom. Je to veľmi zvláštne a myslím si, že aj dosť nebezpečné, lebo niekomu to môže skutočne prerásť cez hlavu.

Pokúsme sa v akýkoľvek deň, hoci v utorok či štvrtok, a nielen cez sviatky, nájsť pokoj a nenechať sa sužovať vyfabulovanými hrozbami, ktorým sme uverili alebo sme si ich sami vytvorili fantáziou. Nebáť sa zbytočností je oslobodzujúce.

Alexandra Mathiasová

19 Shares

Najnovšie správy

Polícia zadržala po útoku päť osôb. Piešťanská polícia obvinila štyroch mužov z výtržníctva a najstaršieho, 35 ročného muža aj z…
  • 22.10.2020, 14:37
  • Piešťanský týždeň / Nezaradené / Spravodajstvo / Región
štvrtok, 22. októbra 2020
Meniny má Sergej, zajtra Alojzia