Bikesharing v Piešťanoch nekončí, pribudne stovka nových zdieľaných bicyklov

Projekt Piešťanské užitočné koleso v roku 2019 neskončil. Práve naopak. Síce sa koncom októbra zdieľané modré bicykle z mesta vytratili, od mája sa flotila dvojkolesových modrých tátošov vráti a rozrastie z minuloročných dvadsaťštyri kusov až na stodvadsať bicyklov. Pribudne aj novinka v podobe mobilnej aplikácie pre vyhľadávanie najbližšieho voľného bicykla na stanovišti od aktuálnej polohy záujemcu.


Od mája sa flotila dvojkolesových modrých tátošov vráti a rozrastie z minuloročných dvadsaťštyri kusov až na stodvadsať bicyklov. (Autor: Piešťanské užitočné koleso)

Výrazným nárastom počtu modrých „Magna bajkov“ sa tak zrejme odstráni aj najčastejšia kritika uvádzaná v príspevkoch na sociálnych sieťach, že o modrých bicykloch v Piešťanoch vie už každý, ale málokto si ich doteraz aj reálne aj mohol požičať.

Spoločnosť MAGNA ENERGIA v minulom roku rozbehla projekt s názvom Piešťanské užitočné koleso. Ten priniesol do Piešťan dvadsaťštyri modrých bicyklov, ktoré boli určené k bezodplatnému používaniu obyvateľov i návštevníkov Piešťan.

Magna bicykle sa zatúlali aj na letisko na Grape festival

Iniciatíva vychádzala z úvahy o zámene reklamných pútačov, ktoré viac obťažujú ako skutočne lákajú zákazníkov, za užitočné zariadenie s reklamnými plochami – za bicykel.

Nasadenie bicyklov prinieslo diskusiu na sociálnych sieťach, ale aj publicitu. Spoločnosť MAGNA ENERGIA pre bicykle zabezpečila ich údržbu, monitoring i zber a na zimné mesiace ich uskladnenie. Náklady na celý projekt podľa údajov spoločnosti nepresiahli sumu 10-tisíc eur. To sú náklady plne porovnateľné s úhradou za reklamu na billboardoch.

„Piešťanskí podnikatelia sú predovšetkým poskytovatelia služieb v cestovnom ruchu, v obchode a v službách pre občanov mesta. Má preto opodstatnenie naša ambícia pokúsiť sa dať túto komunitu dokopy tak, aby sa na rozšírení projektu podieľali viaceré podnikateľské subjekty a síce naďalej modré bicykle, aby niesli reklamné logá iných firiem pôsobiacich na území nášho kúpeľného mesta. Na bicykloch i na stojanoch ich stanovíšť,“ ponúka možnosť zviditeľniť sa týmto spôsobom predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti MAGNA ENERGIA, Martin Ondko.

Najviac diskutované bolo, že stojany takto s bicyklami videl málokto

Zámerom spoločnosti, je od mája rozšíriť flotilu bicyklov a okrem toho zabezpečiť servis a rozšírenie počtu stanovíšť. Popri monitoringu bicyklov rozšíriť podporu aj o mobilnú aplikáciu určenú pre vyhľadanie najbližšie bicykla na stanovišti. Zabezpečiť tiež jeden elektromobil na zvoz bicyklov z celého územia mesta vrátane menej prístupných častí.

Tiež plánujú zabezpečiť brigádnickú aktivitu študentov, nezamestnaných i dobrovoľníkov tak, aby starostlivosť o bicykle bola čo najviac profesionalizovaná. Podľa Martina Ondka v tejto oblasti už nadviazali spoluprácu s piešťanskou elektrotechnickou priemyslovkou.

Nevyhli sa ani vandalizmu

Počas minuloročnej prevádzky zdieľaných „Magna bajkov“ zaznamenali aj vandalov, aj ľudí, ktorí si požičanie poplietli s trvalou privatizáciou.

Našiel sa však aj obrovský počet podporovateľov, priaznivcov cyklistiky, ale aj ľudí so zodpovednosťou a starostlivosťou o bicykle.

„Krásny je príbeh o tom, ako jedná staršia pani, v snahe chrániť bicykel pred zlodejom, dáždnikom zaútočila na nášho pracovníka pri vyzdvihnutí bicykla na základe monitoringu k prevozu,“ dodal Martin Ondko.

Úplne prvý bicykel v minulom roku si vypožičal v prvý deň ich predstavenia priamo z Námestia slobody pán, ktorý potreboval stihnúť návštevu predajne TENET do 7 minút, pretože zatvoria. Stihol. Aj to je vraj inšpiráciou pre pokračovanie a ešte vo väčšom štýle v projekte Piešťanské užitočné koleso.

Bicykel číslo 7 sa zatúlal do Bratislavy. „Únoscovia“ ho sprejom prestriekali na oranžovo.  
525 Shares

Najnovšie správy

Aj napriek tohtoročnej veľmi miernej zime sa pri piešťanskom OD Prior naďalej môžete korčuľovať na mobilnej ľadovej ploche. V prevádzke…
  • 20.02.2020, 19:00
  • Piešťany
Dnes je piatok 21. februára. Tento deň je Medzinárodným dňom turistických sprievodcov a Medzinárodným dňom materského jazyka. Meniny má Eleonóra.
  • 21.02.2020, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 20. februára. Tento deň je Svetovým dňom sociálnej spravodlivosti. Meniny má Lívia.
  • 20.02.2020, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 21. februára 2020
Meniny má Eleonóra, zajtra Etela