Bikesharing v Piešťanoch nekončí, pribudne stovka nových zdieľaných bicyklov

Projekt Piešťanské užitočné koleso v roku 2019 neskončil. Práve naopak. Síce sa koncom októbra zdieľané modré bicykle z mesta vytratili, od mája sa flotila dvojkolesových modrých tátošov vráti a rozrastie z minuloročných dvadsaťštyri kusov až na stodvadsať bicyklov. Pribudne aj novinka v podobe mobilnej aplikácie pre vyhľadávanie najbližšieho voľného bicykla na stanovišti od aktuálnej polohy záujemcu.


Od mája sa flotila dvojkolesových modrých tátošov vráti a rozrastie z minuloročných dvadsaťštyri kusov až na stodvadsať bicyklov. (Autor: Piešťanské užitočné koleso)

Výrazným nárastom počtu modrých „Magna bajkov“ sa tak zrejme odstráni aj najčastejšia kritika uvádzaná v príspevkoch na sociálnych sieťach, že o modrých bicykloch v Piešťanoch vie už každý, ale málokto si ich doteraz aj reálne aj mohol požičať.

Spoločnosť MAGNA ENERGIA v minulom roku rozbehla projekt s názvom Piešťanské užitočné koleso. Ten priniesol do Piešťan dvadsaťštyri modrých bicyklov, ktoré boli určené k bezodplatnému používaniu obyvateľov i návštevníkov Piešťan.

Magna bicykle sa zatúlali aj na letisko na Grape festival

Iniciatíva vychádzala z úvahy o zámene reklamných pútačov, ktoré viac obťažujú ako skutočne lákajú zákazníkov, za užitočné zariadenie s reklamnými plochami – za bicykel.

Nasadenie bicyklov prinieslo diskusiu na sociálnych sieťach, ale aj publicitu. Spoločnosť MAGNA ENERGIA pre bicykle zabezpečila ich údržbu, monitoring i zber a na zimné mesiace ich uskladnenie. Náklady na celý projekt podľa údajov spoločnosti nepresiahli sumu 10-tisíc eur. To sú náklady plne porovnateľné s úhradou za reklamu na billboardoch.

„Piešťanskí podnikatelia sú predovšetkým poskytovatelia služieb v cestovnom ruchu, v obchode a v službách pre občanov mesta. Má preto opodstatnenie naša ambícia pokúsiť sa dať túto komunitu dokopy tak, aby sa na rozšírení projektu podieľali viaceré podnikateľské subjekty a síce naďalej modré bicykle, aby niesli reklamné logá iných firiem pôsobiacich na území nášho kúpeľného mesta. Na bicykloch i na stojanoch ich stanovíšť,“ ponúka možnosť zviditeľniť sa týmto spôsobom predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti MAGNA ENERGIA, Martin Ondko.

Najviac diskutované bolo, že stojany takto s bicyklami videl málokto

Zámerom spoločnosti, je od mája rozšíriť flotilu bicyklov a okrem toho zabezpečiť servis a rozšírenie počtu stanovíšť. Popri monitoringu bicyklov rozšíriť podporu aj o mobilnú aplikáciu určenú pre vyhľadanie najbližšie bicykla na stanovišti. Zabezpečiť tiež jeden elektromobil na zvoz bicyklov z celého územia mesta vrátane menej prístupných častí.

Tiež plánujú zabezpečiť brigádnickú aktivitu študentov, nezamestnaných i dobrovoľníkov tak, aby starostlivosť o bicykle bola čo najviac profesionalizovaná. Podľa Martina Ondka v tejto oblasti už nadviazali spoluprácu s piešťanskou elektrotechnickou priemyslovkou.

Nevyhli sa ani vandalizmu

Počas minuloročnej prevádzky zdieľaných „Magna bajkov“ zaznamenali aj vandalov, aj ľudí, ktorí si požičanie poplietli s trvalou privatizáciou.

Našiel sa však aj obrovský počet podporovateľov, priaznivcov cyklistiky, ale aj ľudí so zodpovednosťou a starostlivosťou o bicykle.

„Krásny je príbeh o tom, ako jedná staršia pani, v snahe chrániť bicykel pred zlodejom, dáždnikom zaútočila na nášho pracovníka pri vyzdvihnutí bicykla na základe monitoringu k prevozu,“ dodal Martin Ondko.

Úplne prvý bicykel v minulom roku si vypožičal v prvý deň ich predstavenia priamo z Námestia slobody pán, ktorý potreboval stihnúť návštevu predajne TENET do 7 minút, pretože zatvoria. Stihol. Aj to je vraj inšpiráciou pre pokračovanie a ešte vo väčšom štýle v projekte Piešťanské užitočné koleso.

Bicykel číslo 7 sa zatúlal do Bratislavy. „Únoscovia“ ho sprejom prestriekali na oranžovo.  
525 Shares

Najnovšie správy

Bylinkárka Anna Kopáčová z Vrbového sa alternatívnou liečbou zaoberá od chvíle, keď sama potrebovala pomoc. Je držiteľkou certifikátu, ktorý ju…
  • 28.10.2020, 07:00
  • Kultúra a spoločnosť / Spravodajstvo / Blogy / Región
streda, 28. októbra 2020
Meniny má Dobromila, zajtra Klára