Aby sa im nezrútila bytovka, museli si vziať druhú hypotéku. V pozadí je známy statik

  • Piešťany / Spravodajstvo
  • 16. januára 2020, 00:01

Mladá rodina si kúpila v atraktívnej stavbe byt na hypotéku. O niekoľko rokov si museli vziať nájomníci nový úver, aby im bytovka nespadla. Za stavbou stojí Ján Tomčáni, statik z prípadu pádu budovy v Bratislave. Príbeh o obyvateľoch Centroomu na Nitrianskej ulici v Piešťanoch priniesol spravodajský web aktuality.sk.


Keď si manželia Miroslav a Tatiana Nevolní v roku 2011 kupovali byt v piešťanskej novostavbe, nečakali, že po rokoch budú chodiť po súdoch. (Autor: Rudolf Sivý)

Malo to byť bývanie snov, nakoniec sa však všetko zmenilo. Nasledoval boj o byt, mesiace neistoty a splácanie dlhov za chyby iných. „Dodnes si pamätám, keď sme počuli nejaké prasknutie alebo šuchot, utekali sme rýchlo schodmi von z budovy,“ spomína po rokoch Miroslav Nevolný, ako pomáhal zachraňovať budovu, v ktorej vlastnil byt. V Centroome pôsobí ako domový dôverník a ani po štyroch rokoch nerozumie, ako mohli postaviť dom tak nebezpečne.

Koncom novembra 2019 sa postavil pred súd známy statik Ján Tomčáni, ktorý čelí obžalobe pre nebezpečné ohrozenie. Tomčáni bol v roku 2018 odsúdený na trojročnú podmienku za pád strechy garáží budovy 3nity v Bratislave. Búrať sa musí aj neďaleká budova Apollo Bussiness Center 1, pre nebezpečnú bytovku v Piešťanoch tiež robil statické posudky.

Začiatok bol ideálny

Na začiatku pritom všetko vyzeralo ideálne. Keď si manželia Miroslav a Tatiana Nevolní v roku 2011 kupovali byt v piešťanskej novostavbe, nečakali, že po rokoch budú chodiť po súdoch, aby sa dozvedeli pravdu o svojom bývaní.

„Zamilovali sme si pohľad na neďaleké Malé Karpaty a bolo rozhodnuté,“ spomína Nevolný, prečo sa rozhodli pre kúpu bytu v Centroome. Jeho manželka Tatiana priznáva, že si aj pozerala cez internet informácie o bytovke, ale nič negatívne nenašla.

Tatiana priznáva, že si zamilovala lokalitu, kde je bytovka postavená. Priamo v centre mesta, niekoľko minút na pešiu zónu a zopár metrov k miestnemu trhovisku. Bývanie v Centroome, hneď vedľa obchodného centra, pre nich vtedy vyzeralo ideálne.

Chybu videli v stavbároch

Vybavili si v banke hypotéku a podpísali zmluvu o kúpe bytu. Priemerná cena za byt v dome bola vtedy 100-tisíc eur.

„Dnes už viem, ako veci fungujú, tak by som pri kúpe bytu postupoval inak. Nezaujímalo nás, kto to staval, najdôležitejšia bola lokalita a ako na nás byt pôsobil,“ hovorí Nevolný.

Praskliny a trhliny v stenách vtedy vnímali ako zle odvedenú prácu stavbárov a nekvalitné materiály. To, že budove hrozí zrútenie, nikto z nájomníkov netušil.

V súčasnosti je problémové druhé podlažie úplne prázdne a pôsobí ako holostavba, keďže je tam dorobená „chrbtica budovy“.

„Čo nás prekvapilo, že priečky medzi obývačkou a spálňou boli prasknuté. Investor, ktorý predával byt, obložil stenu sadrokartónom, aby zakryl závadu,“ pokračuje Nevolný.

Prvé vážne problémy sa začali, keď sa na chodbách začala vydúvať a praskať dlažba. Nájomníci tieto chyby stále vnímali ako odfláknutú fušku robotníkov.

„Raz sme si však našli v schránkach pozvánku na schôdzu od správcu budovy,“ pokračuje Tatiana. Pozvali ich na večerné stretnutie o niekoľko dní v miestnom hoteli.

Prvá myšlienka? Zdesenie

Správca si pozval nájomníkov budovy Centroom, aby im povedal, že polyfunkčný dom v centre Piešťan je v havarijnom stave. „Prvá myšlienka bolo zdesenie, čo s nami teraz bude. Skončíme na ulici? Manželka v tom čase už bola v pokročilom štádiu tehotenstva,“ krúti aj po rokoch hlavou Nevolný. Ako domovník však musel konať. Na druhý deň išli na mestský stavebný úrad a na základe toho vyhlásilo mesto havarijný stav.

„Mesto zatiaľ zabezpečilo náhradné ubytovanie pre 12 osôb z tohto objektu, ostatní si náhradné ubytovanie zabezpečili sami. Počet sa môže v priebehu nasledujúcich dní ešte zmeniť, títo občania si totiž aktívne hľadajú ubytovanie,“ oznámila riešenie situácie v októbri 2015 hovorkyňa mesta Eva Bereczová.

Rodiny poslali do hotela

Tým, ktorí nemali kam ísť, radnica zabezpečila ubytovanie v hoteli na desať dní ako dočasné riešenie. Manželia Nevolní však majú dodnes na úradníkov ťažké srdce. „Mrzí nás, že hoci sme vtedy oslovili každého o pomoc – mesto, kraj, ministerstvo, nikto nám neporadil, čo máme robiť,“ vysvetľuje Miroslav. Mladá rodinka sa uchýlila k rodičom do Trnavy.

Ostatné komplikácie, ako vymedzenie ochranného pásma a oplotenie, ostalo len na pleciach nájomníkov. „Pamätám si, ako som s bruškom omotávala páskou okolie, kadiaľ nebolo bezpečné chodiť popri budove,“ usmeje sa Tatiana počas rozhovoru.

Najlacnejšia možnosť

Nakoniec im ostali len dve možnosti. Buď sa opraví statika budovy, ale bude to stáť najmenej 800-tisíc eur, alebo sa celý dom zbúra, ľudia prídu o byty a zaplatia za demoláciu milión eur. Nájomníci si vybrali prvú možnosť. „Byty boli vtedy už nepredajné a premýšľali sme, ako neprísť o peniaze,“ povie Nevolný priamo.

Každý deň preto cestoval z Trnavy na stavbu, kde sa stretával so správcom, s novým statikom a hodiny riešili, ako budovu zachrániť. „Robilo sa aj cez víkendy, takže sa stávalo, že mi zavolali v sobotu alebo nedeľu večer stavbári a musel som prísť z Trnavy do Piešťan, aby sa stavba nezdržiavala. Nikto z nás tie mesiace neriešil osobný život,“ dodáva.

Aj preto dnes chodí na súd so statikom Tomčánim. Chce vedieť, aká bola skutočná pravda o budove a kto je za chybu zodpovedný. „A hlavne chceme mať informácie z prvej ruky, a nie prekrútené, ako to býva zvykom pri kauzách,“ dodal Nevolný.

Budovu najskôr začala stavať topoľčianska firma Vesstav, po ktorej však ostali len dlhy. Po nej stavbu prebrala spoločnosť BK Construction, ktorá pred tromi rokmi tiež zanikla s dlhmi.

„Všetky dôležité veci sa dnes dejú potichu. Keby sme nemali známych, ktorí nás upozornia, ani by sme nevedeli, že prebieha súd so statikom ohľadom našej stavby,“ pokrčí Nevolný ramenami. Druhým dychom však dodá, že kontroverzný statik nemusí byť jediným vinníkom.

„Zvalilo sa to na jedného človeka, ale tých chýb tam bolo viacej,“ myslí si domovník z Centroomu. „Preto aj čakáme na rozhodnutie súdu, aby sa nám aspoň vyplatila poistka. Musíme počkať, až bude jasné, kto bol za zlú stavbu zodpovedný.“

Na podlaží budovy má prevádzku so športovými potrebami Ján Vrábel s manželkou. Aj on chodí na súdne pojednávania so statikom. „Kým sme obchod zariadili, dostali všetky registrácie, tak nám oznámili, že budova je v havarijnom stave. Ani otvoriť sme nestihli,“ usmeje sa.

Medzi regálmi so šatami a topánkami nám ukazuje zásypy v podlahe. „Cez našu predajňu chodili robotníci so všetkým materiálom, keď sa sanovala statika domu,“ hovorí Vrábel. Rovnako ako manželia Nevolní aj on sa cíti tak, že ho pri bytovke niekto podviedol. Kto? „To neviem, preto chodíme na súdy,“ dodáva.

Bez väčšieho záujmu

Na chodbe Okresného súdu Piešťany bolo vo štvrtok 27. novembra 2019 poloprázdno. Na lavici pred pojednávacou miestnosťou sedel statik – dnes už dôchodca – Ján Tomčáni so svojím právnym zástupcom. O niekoľko metrov ďalej stáli nájomníci z Centroomu.

„Cítim sa ako nevinný, nikdy v živote som nerobil žiadny projekt s vedomím, aby som ublížil niekomu alebo neúmyselne spôsobil škody,“ vyhlásil Tomčáni pred senátom piešťanského súdu.

V roku 2018 dostal za chyby pri statickom posudku na 3nity podmienečný trest, konkrétne 30 mesiacov s podmienečným odkladom na päť rokov.

Nič vraj nevedel

Kritická situácia nastala v roku 2015. Vtedy stavebný úrad mesta Piešťany nariadil okamžité vypratanie budovy, pretože bolo ohrozené zdravie a životy jej obyvateľov.

„O problémoch na stavbe, najmä o vysťahovaní ľudí, som sa dozvedel až z médií,“ obhajoval sa Tomčáni pred súdom. Zdôraznil, že o problémoch trhlín v nosných priečkach ho nikto neinformoval ani neupozornil.

Namietal tiež, že piešťanská stavba polyfunkčného domu bola realizovaná inak, ako on projektoval. Podobne pritom odmietal vinu aj pri páde strechy garáže stavby 3nity v Bratislave, kde podľa neho navozili viac hliny, než nakreslil v projektovej dokumentácii.

Odborný statický posudok konštatoval nevyhovujúci stav budovy a prekročenie účinkov zaťaženia oproti norme, v niektorých ukazovateľoch niekoľkonásobne.

„Okrem jadra a schodiska hrozilo, že by sa v priebehu jednej minúty celá budova mohla zrútiť,“ vysvetlil problémy rizikového domu v centre kúpeľného mesta predseda Slovenskej komory stavebných inžinierov Vladimír Benko.

Benko prednáša o statike na univerzitách v Bratislave a vo Viedni, záchranu bytovky prebral po Tomčánim. „Oslovili ma telefonicky, či by som im vedel pomôcť. Tvrdili, že trhliny majú niekoľko milimetrov. Odporučil som im, aby to zatiaľ sanovali sadrovými terčíkmi a že o niekoľko týždňov prídeme,“ spomínal Benko pred súdom.

50 na 50

Situácia sa však rýchlo vyhrotila. „O dva dni mi volali, že terčíky sú už popraskané a stavba sa hýbala. V prípade problémov by sa do minúty mohla zrútiť,“ vysvetlil Benko.

Medzi druhým a tretím podlažím boli pri pilieroch veľké otvory a hrozilo, že nosná doska sa preliači. „Preto sme stavbe vytvorili chrbticu,“ zjednodušil Benko pred súdom zložité stavebné úpravy. Podľa experta na statiku bol problémom už samotný projektový návrh. „Keby to bolo vytvorené len podľa nákresov, nevydržala by budova,“ dodal Benko s tým, že stavba mala pravdepodobnosť zrútenia 50 na 50 percent.

Obžalovaný Tomčáni však s jeho výpoveďou nesúhlasil a tvrdil, že stavbu postavili inak, ako on navrhol. Tomčáni sa s médiami o prípade rozprávať nechcel. Po súde odišiel rýchlym krokom preč.

Pojednávanie s ním bude pokračovať v januári. V prípade, že ho súd uzná vinným, pôjde do väzenia aj za pád stavby 3nity.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 16. apríla. Tento deň je Svetovým dňom hlasu. Meniny má Dana, Danica.
  • 16.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 15. apríla. Tento deň je Svetovým dňom umenia. Meniny má Fedor.
  • 15.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
V úvode apríla sa na Banke konalo jarné upratovanie obce. Organizovala ho obec od ôsmej hodiny rannej až do obeda,…
  • 15.04.2024, 16:46
  • Spravodajstvo
utorok, 16. apríla 2024
Meniny má Dana, Danica, zajtra Rudolf