Na účty strán prichádzajú dary na dlažobné kocky aj „na-no-vý-šla-bi-kár“

Martin Cifra

Voliči posielajú politickým stranám centové dary, aby im zároveň odkázali, čo si o nich myslia. Transparentné účty strán sa plnia odkazmi ako napríklad za prínos politickej satire, pre vodcu strany na dlažobné kocky, na operáciu chrbtovej kosti, či „na boj pro-ti džen-dže-ru“.

„Za skvelú prácu s fašistami,“ poslal Juraj Smeru-SD dar symbolicky 88 centov. Jeden cent zase dostala strana od Patrika s komentárom, že prispieva na odstupné pre Martina Glváča (Smer-SD). Ten prišiel o funkciu podpredsedu Národnej rady SR v súvislosti s jeho komunikáciou s Marianom K., ktorý je obžalovaný z vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Rovnakú sumu, jeden cent, poslal na transparentný účet najsilnejšej vládnej strane aj Marek s upresnením, že ide o príspevok „pánovi poslancovi Ficovi na operáciu chrbtovej kosti“.

„Pre ktp. plg. Andreja Danka, Ctrl+C. Ctrl+V. Za prínos slovenskej politickej satire,“ okomentoval svoj centový príspevok pre Slovenskú národnú stranu Peter. Rovnakú čiastku daroval Filip strane Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). V popise uviedol, že je určený pre vodcu strany na dlažobné kocky. Na transparentný účet mimoparlamentnej strany Vlasť Štefana Harabina poslali po jednom cente Matúš „na-no-vý-šla-bi-kár“ a Filip „na boj pro-ti džen-dže-ru“.

Jedno euro dostala na účet aj strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. „Zavrite konečne toho Fica a nezabudnite ani na Kaliho (Roberta Kaliňáka)!“ dopísal darca.

Cez transparentné účty 14 politických strán do Vianoc pretieklo 8,8 milióna eur a z nich strany minuli 5,7 milióna eur. Prostriedky na ne posielali samotné strany, jej členovia, podporovatelia a drobnými centmi prispievali aj recesisti. Vyplýva to z dát na transparentných účtoch, ktoré analyzovala agentúra SITA.

Parlamentné voľby budú v sobotu 29. februára 2020 od 7:00 do 22:00.

(SITA)

13 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 2. októbra. Tento deň je Medzinárodným dňom nenásilia, Svetovým dňom hospodárskych zvierat, Svetovým dňom ľudských sídiel, Svetovým…
  • 01.10.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 3. októbra. V Slanici sa 3. októbra 1762 narodil jazykovedec a národovec Anton Bernolák. Tento deň je…
  • 02.10.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 3. októbra 2022
Meniny má Stela, zajtra František