Peľ v zimnom období vystriedali hlavne alergény v obydliach

Peľ ako hlavný alergén z ovzdušia v zimnom období nahradia alergény, ktoré sa vyskytujú v obydliach.

Roztoče v bytovom prachu sú hojne sa vyskytujúcou zložkou vnútorného prostredia, kde v zimnom období trávia ľudia viac času. U alergikov a predovšetkým u detí môžu vyvolať vážne zdravotné problémy.

V bytových priestoroch sú alergény zastúpené najmä drobnými roztočmi čeľade Pyroglyphidae, ktorých veľkosť tela je 0,2 až 0,4 milimetra podľa druhu a pohlavia. Vo vlhkých starých domoch s lokálnym vykurovaním bol výskyt roztočov zreteľne častejší a vyšší, ako v suchých novostavbách s centrálnym kúrením. V súčasnosti so zatepľovaním panelových domov dochádza k zvyšovaniu vnútornej vlhkosti a s tým aj k zvyšovaniu výskytu roztočov a nimi spôsobených alergií predovšetkým u detí. Roztoče vylučujú alergény – tráviace enzýmy obsiahnuté v ich exkrementoch. Alergény môžu byť prípadne uvoľňované aj z úlomkov mŕtvych tiel roztočov. „Alergény roztočov sú silne hygroskopické a vo vlhkom prostredí prenikajú z exkrementov, prichytávajú sa na prachových časticiach a spolu s nimi ich vdychujeme. Alergény jednotlivých druhov roztočov nie sú celkom totožné, ale sú si veľmi blízke a spôsobujú v organizme skrížené reakcie. U alergikov, predovšetkým u detí, môžu vyvolať ťažké a dlhotrvajúce astmatické ťažkosti, zápaly nosnej sliznice, nádchy, prípadne zápaly očných spojiviek,“ konštatovala Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie.

Vývoj roztočov je veľmi rýchly, pričom potrebujú optimálnu teplotu 22 až 25 stupňov Celzia, vzdušnú vlhkosť 70 až 80 percent, prípadne aj viac. V ľudských obydliach sa živia predovšetkým šupinkami kože, ktoré sú tiež súčasťou prachu. Do bytov sa dostávajú pasívne s rôznymi predmetmi, zavlieka ich aj sám človek vo vlasoch, na oblečení a podobne.

V rámci špecializácie medzi laboratóriami biológie životného prostredia pri jednotlivých RÚVZ v SR sa banskobystrické ako jediné venuje aj laboratórnej diagnostike prítomnosti alergénov roztočov v bytovom prachu. „Princípom metódy je za pomoci biochemického testu stanoviť prítomnosť alergénov v exkrementoch roztočov obsiahnutých vo vzorkách prachu z vnútorného prostredia, nájsť zdroj a miesta najväčšieho výskytu roztočov a overiť potrebu ich likvidácie aj iným spôsobom ako vysávaním. Exkrementy roztočov, ako látky ohrozujúce zdravie, si totiž udržiavajú schopnosť alergizovať človeka až jeden rok,“ uviedla na záver mikrobiologička.

SITA

3 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 2. decembra. Tento deň je Svetovým dňom zrušenia otroctva. Meniny má Bibiána.
  • 01.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 30. novembra. Tento deň je Dňom počítačovej bezpečnosti. Meniny majú dnes Ondrej a Andrej.
  • 29.11.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 2. decembra 2023
Meniny má Bibiána, zajtra Oldrich