Na námestí zapálili prvú adventnú sviečku

Uplynulý víkend do centra Piešťan opäť prúdili stovky domácich i turistov. Na Námestí slobody si vychutnávali hudobný program a popritom sŕkali horúci čaj, punč či víno. V nedeľu 1. decembra predstavitelia mesta a cirkví slávnostne zapálili prvú adventnú sviečku.

Vystúpenie detí z FS Krakovanček si prišlo pozrieť mnoho rodičov i obyvateľov. Foto: am

Na pódiu vianočných trhov sa počas víkendu vystriedali najrôznejšie zoskupenia. V piatok sa predviedol FS Striebornica, po ňom nasledovala Borovienka. V sobotu to bola rocková Fáza, ktorú na stejdži vystriedal Ír žijúci v Piešťanoch Noel McCarthy a jeho Band, tiež DJ Vlado a napokon rozprúdil latino šou Kubánec Aristarco Perez s Niurkou Pita Alvelo.

V nedeľu sa na námestí zišli rodiny, ktoré oslávili príchod prvej adventnej nedele. Najprv sa členovia Združenia exallievov don Bosca predviedli so svojím predstavením, po nich už nasledoval príhovor primátora Petra Jančoviča, evanjelického farára Branislava Dolinského a katolíckeho dekana Jozefa Galloviča. Prítomným pripomenuli pôvod adventu, ale potrebu stíšenia sa v tomto čase a venovania pozornosti svojim blízkym.

Po skončení príhovorov primátor slávnostne zapálil prvú adventnú sviečku a pobral sa medzi ľudí. Na pódium neskôr vystúpili deti z folklórneho súboru Krakovanček a predviedli hudobno-dramatické ľudové pásmo. Predstavenie si pripravili aj folkloristi zo Žita. Program ukončila skupina Prameň.

Počas celého víkendu sa obyvatelia stretávali, fotili pri stromčeku, ale aj ostatných vianočných dekoráciách a vychutnávali si lokše, cigánske, trdelníky, ale aj čaje, varené vína a punče. Práve pri ich degustácii sa niesla otázka, prečo v Piešťanoch nie sú dostupné aj ekologickejšie poháre. Podľa našich informácií je problém s tým, že nie je jasné, ako budú vyzerať vianočné trhy v budúcom roku, keďže organizátorovi týmto rokom zmluva končí a mesto zatiaľ nedoriešilo podobu ďalšej spolupráce.

Investíciu do kompostovateľných, respektíve umývateľných nádob je rentabilné spraviť na obdobie dvoch až troch rokov. Ďalším problémom je, že zákaz používania jednorazových plastových pohárov by mal platiť celoplošne, pretože kým organizátorom programu by vznikli ďalšie náklady, okolité prevádzky by mohli fungovať „po starom“.

Ak však chcete popíjať punč či víno ekologickejšie, pokojne si vraj môžete priniesť vlastný pohár, do ktorého vám nápoj v stánku nalejú.

0 Shares

Najnovšie správy

Aj keď, bohužiaľ, turistická atraktivita v poslednom čase klesala, mesto Piešťany je a asi aj navždy bude turistické mesto. Piešťany…
  • 07.06.2020, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo / Šport
Dnes je nedeľa 7. júna. Tento deň je výročím Memoranda národa slovenského. Dnes oslavuje 93. narodeniny čestná občianka Piešťan, herečka…
  • 07.06.2020, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 7. júna 2020
Meniny má Róbert, zajtra Medard