Gymnazistka z Vrbového získala najvyššie ocenenie

Už viac ako 20 rokov pri príležitosti Dňa študentov odovzdáva ministerstvo školstva Pamätné listy sv. Gorazda – najvyššie rezortné ocenenie pre žiakov a študentov. Medzi ocenenými bola tento rok aj Dominika Pánska, študentka Gymnázia Jána Baltazára Magina Vrbové, ktorá získala prvé miesto v celoštátnom kole súťaže vedy a techniky AMAVET so svojou trojročnou prácou v oblasti vedy.


Gymnazistka (druhá zľava) získala prvé miesto v celoštátnom kole súťaže vedy a techniky AMAVET so svojou trojročnou prácou v oblasti vedy. (Autor: archív Andrey Michálkovej)

Zlatí medailisti z domácich aj medzinárodných predmetových olympiád, z majstrovstiev Európy a sveta vo viacerých športoch, ako aj víťazi ďalších súťaží si ocenenie prevzali v piatok 22. novembra z rúk ministerky Martiny Lubyovej. Tento rok bolo ocenených tridsať úspešných reprezentantov Slovenska v oblasti vedy, športu i umenia.

Dominika Pánska spolu so svojou učiteľkou chémie Andreou Michálkovou pracovala na výskume, zaoberajúcom sa vplyvom nebezpečného konzervantu E250, čiže dusitanu sodného, na ľudský organizmus, najmä na obehový a tráviaci systém. V práci sa zamerali aj na množstvo škodlivých dusičnanov nekontrolovane prítomných v bylinkách, ktoré pravidelne konzumujeme. Svojou vedeckou prácou Dominika reprezentovala Slovensko aj na medzinárodnej súťaži EUCYS 2019.

Ministerka školstva sa v príhovore pri odovzdávaní diplomov poďakovala školám, pedagógom i rodičom za to, že vytvorili oceneným študentom vhodné podmienky, aby mohli dosahovať také výborné výsledky.

Ako povedala Dominika, „robiť taký veľký výskum nie je vždy jednoduché a mnohokrát sú obdobia, keď sa človek chce vzdať, myslí si, že už to nemá zmysel. Ďakujem vám, učitelia a študenti gymnázia vo Vrbovom, že mi stále ukazujete, že žiadna prekážka nie je taká veľká, aby som ju spolu s vami nemohla prekonať…“

Ďakujeme jej za výnimočnú reprezentáciu našej krajiny, prajeme ešte množstvo životných úspechov, veľa zvedavosti a výborné zvládnutie maturitnej skúšky, ktorá ju v tomto školskom roku čaká.

Zuzana Koišová, zdroj: minedu.sk

0 Shares

Najnovšie správy

Pätnásty tohtoročný výjazd pobedimských hasičov sa niesol v znemaní asistencie pri dopravnej nehode v obci Horná Streda. Vo štvrtok 4.…
  • 05.06.2020, 10:00
  • Krimi / Nezaradené / Spravodajstvo
Zásluhu, že sa muž našiel, majú policajti z Jaslovských Bohuníc a dobrovoľní hasiči.
  • 05.06.2020, 14:43
  • Krimi / Piešťanský týždeň / Spravodajstvo
piatok, 5. júna 2020
Meniny má Laura, zajtra Norbert