30 rokov slobody: 17. november 1989 v Piešťanoch v znamení Miss kúpeľných miest

  • Kultúra a spoločnosť / História
  • 9. novembra 2019, 00:02

Pokojná, vopred ohlásená demonštrácia pri príležitosti osláv Medzinárodného dňa študentstva v Prahe dňa 17. novembra 1989, ktorú potlačili silou vtedajšie ozbrojené zložky, sa zmenila na Nežnú revolúciu. Tento dátum vošiel do histórie Čechov a Slovákov ako pád komunistickej totality. V Piešťanoch sa v ten večer volila Miss kúpeľných miest.


Misskou sa stala Piešťanka Denisa Ferancová. (Autor: Jaroslav Heler)

Pražských študentov podporili aj bratislavskí. Neskôr státisíce ľudí vyšli na námestia, zdvíhali pravú ruku s ukazovákom a prostredníkom v tvare V, skandovali heslá, štrngali kľúčmi.

Centrum revolucionárov bolo v Piešťanoch hneď v úvodných dňoch v budove Malej scény Ivana Krasku. V pohnutých novembrových časoch sa formovala v každej organizácii a podniku nová strana – Verejnosť proti násiliu.

Sympatizanti revolúcie si pripínali na kabáty trikolóry, spievali piesne Ivana Hoffmana, vyťahovali sa zakázané skladby Karla Kryla. Kubišovej Modlitba pre Martu sa stala nielen symbolom národného odporu proti okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968, ale aj neoficiálnou hymnou Nežnej revolúcie v roku 1989.

Kým 17. novembra 1989 študenti nasadzovali svoju kožu, v kongresovej hale kúpeľov sa konala voľba Miss kúpeľných miest.

Piešťany boli v časoch komunizmu špecifickým mestom. Žili si svoj vlastný od reality iných regiónov odtrhnutý život, plný falošného komunistického lesku a slávy. Kým 17. novembra 1989 v Prahe študenti nasadzovali svoju kožu, v kongresovej hale kúpeľov sa konal semifinálový večer Miss kúpeľných miest.

„Chlapi boli z toľkej krásy dievčat, ktoré v ten rok nastúpili na mólo, úplne hotoví. Misskou sa v roku 1989 stala Piešťanka Denisa Ferancová,“ s vtipom nadľahčuje váhu vtedajšieho diania v kúpeľnom meste vedúca kancelárie primátora mesta Drahomíra Moretová.

Na záverečnom raute sa zúčastnili popri vedení kúpeľov aj vedúci predstavitelia mesta na čele s predsedom mestského národného výboru Viliamom Hermanom. O pár dní nato Herman zo svojej funkcie odišiel. Porevolučným dosadeným primátorom mesta Piešťany, ktorý vyhovoval všetkým vtedajším vznikajúcim politickým subjektom, bol Štefan Hauser.

V prvých demokratických voľbáchsi občania zvolili za primátora Viliama Hájovského.

337 Shares

Najnovšie správy

Minister životného prostredia Ján Budaj apeluje na ľudí, aby sa počas veľkonočných sviatkov správali zodpovedne a ohľaduplne nielen voči sebe…
  • 09.04.2020, 08:36
  • Nezaradené / Kultúra a spoločnosť / Príroda / Piešťany / Spravodajstvo
Hlavnou myšlienkou terajšieho Veľkého alebo Svätého týždňa je Pánovo umučenie, ktoré sa slávilo tri dni už od 4. storočia. Z…
  • 09.04.2020, 11:28
  • Kultúra a spoločnosť / História / Piešťany / Blogy
štvrtok, 9. apríla 2020
Meniny má Milena, zajtra Igor