Gymnazistka z Vrbového na vedeckej súťaži v bulharskej Sofii

European Union Contest for Young Scientists (EUCYS) 2019 je prestížna medzinárodná súťaž pre mladých vedcov od pätnásť do dvadsať rokov. Zúčastniť sa jej môžu víťazi celonárodných kôl z celého sveta a študenti si majú možnosť zmerať sily so svojimi rovesníkmi. Tento rok v bulharskej Sofii malo svoje vedecké zastúpenie aj vrbovské gymnázium v podobe piatačky Dominiky Pánskej z bilingválnej triedy, ktorá nám o súťaži porozprávala.


Dominika Pánska z gymnázia Vrbové. (Autor: archív autora)

„Moje meno je Dominika Pánska a spolu so svojou učiteľkou chémie Andreou Michálkovou už tri roky pracujeme na vedeckom výskume, ktorý sa zaoberá vplyvom nebezpečného konzervantu E250, čiže dusitanu sodného, na ľudský organizmus, najmä na obehový a tráviaci systém, rovnako ako aj množstvami škodlivých dusičnanov prítomných a absolútne nekontrolovaných v bylinkách, ktoré pravidelne konzumujeme. Práve s týmto projektom sa nám podarilo vyhrať celoslovenské kolo súťaže

AMAVET – Festival vedy a techniky 2018, vďaka čomu som mala možnosť reprezentovať Slovensko na medzinárodnej súťaži EUCYS 2019.

Tento rok sa súťaže zúčastnilo 155 študentov so svojimi výskumami z oblasti chémie, biológie, fyziky, matematiky, medicíny, informatiky, inžinierstva či spoločenských vied. Keď som vošla na miesto diania, nedalo mi nepousmiať sa, keď som medzi stanoviskami pre súťažiacich a označených ako USA – New York, Latvia – Riga, Greece – Athens, atď. našla ten svoj Slovakia – Vrbové.

Bola som uchvátená, čomu všetkému sa moji rovesníci venovali – inhibícia vírusu HIV, vyvinutie nových a presnejších metód na meranie švov na lebke či určovanie jódu v minerálkach. Porotcovia chodili ku každému z nás, diskutovali s nami nielen o našom výskume, ale aj o našej motivácii, ambíciách, krajinách, odkiaľ pochádzame.

Chcem poďakovať všetkým ľuďom z Gymnázia Jána Baltazára Magina Vrbové, bez ktorých by som nikdy svoj výskum nedotiahla tam, kde je teraz. Skvelým učiteľom, ktorí mi dali potrebné znalosti zo všetkých oblastí.

Robiť taký veľký výskum nie je jednoduché a mnohokrát sú obdobia, keď sa chce človek vzdať, keď si myslí, že už to nemá zmysel. Ďakujem vám, učitelia a študenti gymnázia, že mi stále ukazujete, že žiadna prekážka nie je taká veľká, aby som ju spolu s vami nemohla prekonať. Vede zdar!“ Dominika Pánska, 5. BA

10 Shares

Najnovšie správy

Pätnásty tohtoročný výjazd pobedimských hasičov sa niesol v znemaní asistencie pri dopravnej nehode v obci Horná Streda. Vo štvrtok 4.…
  • 05.06.2020, 10:00
  • Krimi / Nezaradené / Spravodajstvo
Zásluhu, že sa muž našiel, majú policajti z Jaslovských Bohuníc a dobrovoľní hasiči.
  • 05.06.2020, 14:43
  • Krimi / Piešťanský týždeň / Spravodajstvo
piatok, 5. júna 2020
Meniny má Laura, zajtra Norbert