V areáli bývalého družstva v Bučanoch má pribudnúť zvieracie krematórium

Zvieracie krematórium plánuje v okrajovej časti obce Bučany v okrese Trnava zriadiť veterinárna lekárka Beáta Schatz Filová. Kremačné zariadenie má podľa jej zámeru pomôcť pri riešení problému, čo s uhynutými zvieratami. Pec bude určená na spaľovanie spoločenských zvierat, jej maximálna kapacita bude päť ton za deň. V širšom okolí Trnavy momentálne zvieracie krematórium nie je.


Zvieracie krematórium plánuje v okrajovej časti obce Bučany v okrese Trnava zriadiť veterinárna lekárka Beáta Schatz Filová. (Autor: pohrebnictvo.sk)

Spaľovanie uhynutých zvierat by malo zabrániť vytváraniu nelegálnych hrobov uhynutých domácich miláčikov napríklad v parkoch alebo na iných verejných priestranstvách. Navrhovateľka však pripúšťa, že zvieracie krematórium sa nemusí stretnúť s pochopením obyvateľov obce. „Toto zariadenie môže nájsť v radoch obyvateľov pre samotnú činnosť svojich odporcov. Nesúhlas zvyčajne vychádza z nedostatočnej informovanosti o vplyvoch na životné prostredie a samotnom procese. Činnosť svojim charakterom neprinesie významné vplyvy na životné prostredie dotknutého územia,“ píše v zámere pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie Beáta Schatz Filová. Majitelia uhynutých zvierat dostanú po skončení spaľovacieho cyklu popol, ktorý tvorí asi dve percentá z hmotnosti zvieraťa.

S podobným zámerom prišla pred niekoľkými rokmi aj podnikateľka z Trnavy. Mesto Trnava jej však vtedy nedalo súhlas so zriadením krematória na spaľovanie uhynutých spoločenských zvierat v okrajovej časti mesta s vysvetlením, že zámer nie je v súlade s územným plánom a samospráva má s dotknutým územím iné plány.

Na Slovensku je možné na likvidáciu uhynutých zvierat využiť služby kafilérie alebo zvieracích krematórií, majitelia svoje uhynuté spoločenské zvieratá často zahrabávajú do zeme v lesoch, parkoch alebo záhradách Zvieracie krematórium v Bučanoch má byť vybavené štandardne vyrábanou pecou od zahraničného dodávateľa, ktorá má certifikát pre spaľovne biologického odpadu.

Náklady na krematórium, ktoré má byť umiestnené v areáli bývalého poľnohospodárskeho družstva, podľa zámeru pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie dosiahnu približne 60 tisíc eur.

(SITA)

36 Shares

Najnovšie správy

Polícia zadržala po útoku päť osôb. Piešťanská polícia obvinila štyroch mužov z výtržníctva a najstaršieho, 35 ročného muža aj z…
  • 22.10.2020, 14:37
  • Piešťanský týždeň / Nezaradené / Spravodajstvo / Región
štvrtok, 22. októbra 2020
Meniny má Sergej, zajtra Alojzia