Dobré ráno, Piešťany!

Dnes je utorok 17. septembra. Meniny má Olympia.

Dobré ráno, Piešťany! Foto: am

Ženské meno Olympia má grécky pôvod a v preklade znamená „božská“. Na Slovensku nestretneme veľa nositeliek tohto krstného mena. Ak predsa, oslovujeme ich Ola, Oli, Oľa.

Olympie vedia byť horlivé aj ľahostajné. Vždy pritom u nich prevláda schopnosť rýchlo vyriešiť problém. V láske sú rovnako ako v živote impulzívne. Žijú nerozvážne a učia sa skôr z knihy, ktorú píše sám život, hlavne na cestách. Ich zmysel pre povinnosť je dosť závislý od okolností a od toho, akú dôležitosť pripisujú konkrétnej činnosti. Olympie sa rady ukazujú na očiach verejnosti. Sú neustále obklopené partiou priateľov a ľahko sa zamilujú.

Majú dobrú vitalitu aj odolnosť. Sú väčšinou maškrtné, čo im môže spôsobiť starosti s hmotnosťou. Stravou by si mali dopĺňať predovšetkým vitamíny A a E. Ovplyvňuje ich planéta Venuša. Ich šťastné farby sú modrá, ružová a oranžová. Ochranné rastliny prvosienka a rebarbora, kamene koral a opál.

V psom kalendári oslavuje meniny Bak, Cyros, Štaflík.

Hudobný kalendár

1923 – narodil sa Hank Williams (Mount Olive, Alabama, USA), country spevák, skladateľ a gitarista. Hudobné základy získal v kostolnom zbore, na gitaru ho naučil hrať černošský spevák Tee-Tot.  Na začiatku 50. rokov prichádza v Spojených štátoch do módy country, ktorá dokonca na čas odsunula aj módu veľkých swingových orchestrov. Jedným z prvých protagonistov bol práve Hank Williams, jeho prvá skupina mala názov Hank and Hazzy’s Driftin Cowboys. Hank sa presťahoval do Nashvillu a stal sa jedným z lídrov country scény. Prvý album vydal už v roku 1952, výsledkom jeho muzikantskej dráhy je viac ako 50 vydaných albumov a kompilácií. V americkej country hitparáde mal celkom štyridsať skladieb, pričom sedem z nich bodovalo až po jeho smrti. Bol prvým spevákom, ktorý bol uvedený do Siene slávy country hudby. Viacero jeho piesní prevzali ďalší speváci, medzi nimi aj Elvis Presley. Zomrel 1. januára 1953 vo veku 29 rokov za dodnes nevyjasnených okolností na infarkt v automobile pri ceste na vystúpenie v Oak Hill v západnej Virgínii.

1939 – narodil sa Lamonte McLemore (St.Louis, Missouri, USA), spevák skupiny Fifth Dimension. Táto pop-soulová vokálna formácia vznikla v roku 1966 v Los Angeles, ich prvý názov bol The Versatiles. Rok nato vydali prvú LP platňu Up Up And Away a v americkom rebríčku mali prvý hit Go Where You Wanna Go, čo bola cover verzia piesne skupiny Mamas & Papas. Preslávili sa úpravou piesní Aquarius/Let The Sunshine z rockového muzikálu Hair, ktorá viedla v apríli 1969 americkú hitparádu. V novembri 1969 viedli hitparádu opäť so skladbou Wedding Bell Blues. Úspešní boli až do polovice 70. rokov, v hitparáde mali celkom 20 piesní. Medzi najúspešnejšie patrila v decembri 1970 skladba One Less Bell To Answer, ktorá sa dostala na druhú pozíciu. Vydali dve desiatky albumov a kompilácií. V roku 2002 ich uviedli do Speváckej siene slávy.

1950 – narodil sa Fee Waybill (Omaha, Nebrasca, USA), spevák skupiny Tubes. Táto formácia vznikla v roku 1973 v San Franciscu, zamerala sa na takzvaný teatrálny rock. V apríli 1975 vydali debutový album The Tubes. Celá skupina účinkovala vo filme Xanadu z augusta 1980, v hlavných postavách Olivia Newton-John a Gene Kelly. Na svojom konte majú dve desiatky štúdiových albumov a kompilácií, ten najnovší s názvom Mondo Birthmark vyšiel v novembri 2009. V americkej singlovej TOP 40 hitparáde mali dve skladby, hitom bola She’s A Beauty v roku 1983.

1968 – narodila sa Anastacia (rodená Anastacia Lyn Newkirk, Chicago, Illinois, USA), speváčka, skladateľka, producentka a módna návrhárka. So svojim mezzosopránovým hlasom sa presadila v roku 2000. V marci 2000 vyšiel jej debutový album Not That Kind, v decembri 2001 druhý Freak Of Nature, tretí s názvom Anastacia v marci 2004. Na svojom konte má šesť  štúdiových albumov, šiesty Resurrection vydala v máji 2014, predchádzajúci piaty It’s A Man’s Worls vyšiel v novembri 2012. V americkej tanečnej hitparáde mala päť skladieb, tri z nich na prvom mieste. Populárna je aj v Anglicku a Európe, v anglickom rebríčku mala dvanásť skladieb. V roku 2003 jej diagnostikovali rakovinu prsníka, podarilo sa jej vyliečiť. V Mexiku sa 21. apríla 2007 vydala za svojho bodyguarda Wayne Newtona. V novembri 2015 vyšla kompilácia Ultimate Collection a 15. septembra 2017 vydala siedmu štúdiovku Evolution.

1969 – narodil sa Keith Flint (Braintree, Essex, UK), spevák skupiny Prodigy. Táto elektronická formácia vznikla v roku 1990. V auguste 1991 bodovala v anglickej hitparáde skladba Charlie. V roku 1996 mali dva veľké hity Firestarter a Breathe, oba sa dostali na prvé miesto hitparády. V septembri 1992 vydali debutový abum Experience. V júli 1994 vydali album Music For The Jilted Generation, ten sa dostal na prvú pozíciu v rebríčku, rovnako aj ďalšie dva The Fat Of The Land v júli 1997 a Always Outnumbered, Never Outgunned. Na svojom konte majú šesť štúdiových albumov, piaty Invaders Must Die vydali vo februári 2009 a šiesty The Day Is My Enemy v marci 2015. V singlovej TOP 40 hitparáde mali 17 skladieb, dve z nich na prvom mieste.

1971 – narodil sa Erik Aresta (Rimavská Sobota), spevák, hráč na klávesoch, skladateľ a textár, člen skupiny Maduar a líder dua Mc Eric a Barbara. Skupina Maduar vznikla v auguste 1986 pod názvom Hurikán. Na názve Maduar sa dohodli po príchode Erika Arestu do skupiny v septembri 1987. Prvý koncert absolvovali 22. januára 1988 v Klube mladých v Rimavskej Sobote. V januári 1993 nahrali v košickom štúdiu Slovenského rozhlasu prvé skladby. Vo februári 1994 začala skupina spolupracovať aj s Barbarou Haščákovou. V novembri 1994 vydali prvý album s názvom I Feel Good. Od roku 1995 účinkovali McEric a Barbara sólovo na báze dua. Ich prvým hitom bola cover verzia hitu Summer Nights z filmu Pomáda. V roku 1995 vydali album U Can’t Stop. Po rozchode dvojice v roku 1998 vydal Erik sólové albumy Just The Music (1998) a Dotkni sa hviezd (november 2000). V júni 2007 sa stretli s  Barbarou, aby v televíznom programe Hit storočia zaspievali skladbu U Can’t Stop. Erik pôsobí ako dídžej v Prahe.

Lekárenská pohotovosť

Lekáreň Dr. MAX Winterova 1745/41, 92101 Piešťany 20:00 – 22:30

Lekáreň Dr. Max OD Kaufland, Adama Trajana 77, 92101 Piešťany 16:00 – 20:00

Podujatia, akcie

FOYER MSKS

2.-30. 9.

Z činnosti MsKS v roku 2018

Výstava fotografií

___________________________

DOM UMENIA

o 19.00 h

TANEČNÉ DIVADLO

GADŽO EXPRES

Tanečná inscenácia, ktorá sa snaží búrať zaužívané stereotypy väčšinového obyvateľstva o rómskej kultúre.

Námet, scenár a réžia: Mariana Luteránová, Ján Luterán, Vladimír Michalko

Choreografia: Vladimír Michalko

Hudba: Jureš Fallgrapp Líška, Michal Noga

V kočovnom predstavení o priateľstvách, nepriateľstvách a o živote Rómov účinkujú takmer všetci autori s tanečnou skupinou Partia.

Program je sprievodným podujatím 20. ročníka Organových dní v Piešťanoch.

Vstupné: 10/12 €

Výstavy

3.-29. 9.

„Z príbehu do príbehu…“

Dizajnéri/ky divadelného kostýmu

Expozícia dokumentuje takmer celé dejiny kostýmového výtvarníctva na Slovensku.

Realizované v spolupráci s Divadelným ústavom Bratislava.

4.-29. 9.

Michaela Bodnárová

Maľba, výber z tvorby

Stála expozícia

Foyer, 2. poschodie

Akademický maliar Jozef Bubák

SYMFÓNIA O ČLOVEKU – maľba

Stála expozícia

Mini Galéria – prízemie

„Umelkyne na návšteve v Izraeli“

Katarína Krajčovičová – fotografia

Výstavy sú otvorené

utorok – piatok: 14.00 – 17.00

sobota – nedeľa: 14.00 – 18.00

pondelok: zatvorené

128 Shares

Najnovšie správy

štvrtok, 20. januára 2022
Meniny má Dalibor, zajtra Vincent